„Nevadí. Hlavně že znovu podpoříme psí útulek. Startovné je pytel piškotů, ale lidi nosí i granule. Předáme je pejskům v útulku,“ podotkl jeden z organizátorů akce Václav Hadač alias Vitamín.

Na start dorazil se čtyřletou fenkou westíka Barčou například dvanáctiletý Patrik, prý už počtvrté. Barča bydlí s rodinou v bytě, takže přišla krásně bílá. Kvůli všudypřítomnému bahnu jí ale po chvíli začaly tmavnout tlapky, pak bříško a nakonec byla černá skoro celá. „Hm. Hlavně že je v klidu. Ona se někdy bojí velkých psů, a těch je tu dost. Většinou se ale po chvíli otrká a pak si s nima chce hrát,“ přešel velkoryse momentální Barčinu vadu na kráse její pán. Pochlubil se, že si fenka umí lehnout když jí dá povel i z dálky.

František Hykeš z plzeňské zoologické zahrady, která se na psím běhu Kilometrovkou každoročně podílí, dával k dobru psí historiky z minulých ročníků. Vzpomínal třeba na asi šedesátiletou paní, která si půjčila k běhu statného vlčáka. Byl to bojovník. Ze startovní čáry vyrazil na řemenu rovnou do polí, rovná Kilometrovka ho nezajímala. Nešťastnici přivlekl po čase zablácenou do cíle na pokraji zhroucení. „Dostala tehdy zvláštní cenu. Za odvahu,“ smál se Hykeš.

I letos se v Kilometrovce volila psí Miss a psí Missák. A psí specialisty Vitamín označil za pesialisty.