Někteří obyvatelé a chataři mají strach. Někteří nevědí, co si vlastně myslet. A další zase víceméně klidně říkají: „To už tady jednou bylo, také se strašilo a nakonec? Nakonec byl klid."

Středisko Balková, jež chce ministerstvo vnitra uvést do provozu jako záchytné zařízení pro uprchlíky, leží nedaleko Žihle na severním Plzeňsku blízko hranic našeho, Ústeckého a také Karlovarského kraje.

Policie v přírodě

Komplex budov v přírodním parku Horní Střela vznikl na místě stejnojmenné vísky vylidněné po válce a v roce 1989 začínal jako škola v přírodě. Šest let nato se změnil v policejní střední školu, která vydržela dva roky, od roku 1998 do roku 2005 v Balkové fungovalo záchytné zařízení pro cizince, poté ji policisté využívali jako výcvikové středisko.

Letos se do Balkové cizinci pravděpodobně opět vrátí. Má jich být 210. Vláda s tímto plánem vyrukovala v pondělí. Obec Tis u Blatna, pod niž Balková i sousední Kračín spadá, ale nikdo neinformoval.

Obyvatelé i zastupitelé se vše dozvěděli až z médií. „Zavolal mi to pan starosta . Ptal se mě, jestli si myslím, že by se mělo sejít zastupitelstvo a projednat další postup. Ale nakonec jsme se dohodli, že tady vlastně není co projednávat, protože je všechno teprve v plenkách. Nevíme nic. Kdo by sem přišel, kolik lidí, oficiálně nás nikdo neoslovil," řekla místostarostka Tisu Blanka Nováková.

close Objekt, který dnes spravuje policie, je přísně střežen. Skládá se z několika obytných budov. zoom_in

Naštvaní chalupáři

Jediná příjezdová cesta do Balkové vede přes Tis u Blatna a Kračín. Samotný areál je střežený a civilní dopravě nepřístupný. Zákazová značka vpustí pouze zásobování.

Kračín od Balkové dělí vzdušnou čarou asi kilometr. Ve vsi žije trvale asi dvacet lidí, mnohem více jich tam chalupaří. Nepotkali jsme jediného člověka, který by uprchlíky vítal. „V žádném případě z toho radost nemám. Minulý pátek jsem tu koupil dům, začínám ho rekonstruovat a teď tohle. Myslím, že každému normálnímu člověku to vadí," řekl jeden z chatařů, který si přál zůstat v anonymitě.

Svá jména nechtěli zveřejnit ani další. „Já především nechápu," kroutila hlavou jedna z žen, „jak je možné, že uprchlíci nemají žádné doklady. Neví se o nich nic." Další z chatařek s ní souhlasila. „Nejsme rádi, budeme mít strach. Nevíte, co od takových lidí čekat, je to úplně jiná mentalita z jiného prostředí. A kdyby se nám něco stalo? Ostatní nás akorát politují," pokrčila rameny.

Podobně na tom jsou i někteří stálí obyvatelé Tisu. „Jsem připravený volat policii v kteroukoliv dobu, když tady půjde někdo podezřelý. Nechci nic riskovat," podotkl starší muž.

Už to tu přece bylo

Ne všichni jsou ale vyloženě proti. Manželé chatařící v Tisu hovoří o uprchlících klidně. Pamatují si, když v Balkové zařízení pro cizince už fungovalo. „Tehdy se také šířily různé zvěsti, ale nakonec byl naprostý klid. Ten areál musí být dobře hlídaný, to by jinak nešlo. Mnohem větší nepořádek v obci byl v době, když tam fungovala policejní škola a kadeti sem chodili do hospody," řekli.

Podle místostarostky Blanky Novákové navíc v tehdejším azylovém domě byli zaměstnáni i někteří obyvatelé 
z Tisu i okolí. „Myslím, že lidé teď budou spíše očekávat další postup, co se bude dít, a nebudou vyděšeni," popsala náladu v obci.

Rozhodnuto není

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá upozornila, že o otevření zařízení v Balkové zatím rozhodnuto nebylo. „Areál spravuje policie. Vláda schválila zahájení přípravných prací, aby mohl být tento areál v budoucnu opět využit jako zařízení pro zajištění cizinců, takzvanou detenci," konstatovala.