„Letos je to hodně napnuté, pastelkovné nám opravdu chybí," říká ředitelka plzeňské 13. základní školy Zdeňka Vrátníková. Prvňáci zde přesto dostanou stejný balíček jako loni. Ten obsahuje pracovní sešity, učebnice, slabikář, písanky a základní psací potřeby. Cena každého je 900 korun. „Už od první třídy vyučujeme angličtinu, takže nakupujeme pomůcky i pro ni," přibližuje ředitelka, jež mohla vybavení pořídit i díky podpoře plzeňského magistrátu.

„Rada města zahrnula dofinancování chybějících státních prostředků do svého rozpočtu. S některými řediteli jsme se dohodli, že mohou na nákup školního vybavení prvňáčkům využít 400 korun z provozního příspěvku, " říká radní Irena Rottová, podle níž je tato částka dostačující k tomu, aby žák v souladu se zákonem dostal zdarma základní vybavení.

Její slova potvrzuje i ředitelka 10. základní školy Zdeňka Krausová. Zde děti dostanou kufřík s výtvarnými potřebami v hodnotě 200 korun a další pomůcky v hodnotě 400 korun. „Prvňáčci dostanou vše jako v loňském roce, ale v menším množství. Třeba méně barev v pastelkách," dodává ředitelka.

Štěstí mají i rodiče dětí nastupujících do základní školy v Chrástu. Té s chybějícími financemi z pastelkovného pomohla obec. Díky jejímu 20tisícovému příspěvku zde i letos dostane každý žák vybavení v hodnotě 800 korun.

Základní vybavení za 200 korun

Naopak ve Stodě mají pro děti přichystané pomůcky jen za 200 korun. O skladbě balíčku zde rozhoduje třídní učitelka, každý rok se proto jeho obsah může lišit. Oproti loňskému roku budou muset nyní rodiče dětem pořídit pastelky, desky, obaly, čtvrtky a mnohé další.

Kromě toho rodiče na červnové schůzce schválili, že zaplatí 400 korunový příspěvek do třídního fondu, z nějž následně učitelka nakoupí nejrůznější pomůcky na výtvarnou výchovu. „Město nám vychází maximálně vstříc, ale není v jeho silách doplatit pastelkovné pro tři třídy dětí," říká Macánová, která rodičům radí, aby za vybavení zbytečně neutráceli. „Není nutné kupovat penál, který je drahý jen kvůli filmovému obrázku," říká zástupkyně.

Podle nařízení ministerstva musí škola zajistit prvňákovi základní školní potřeby v hodnotě 200 korun, odkud na to získá prostředky je na ní.