Máme úplně plno. Zbývá nám pár posledních míst. Tak mluví organizátoři letních táborů o zájmu ze strany dětí. Ten je letos opravdu vysoký. Děti jsou však také stále náročnější. Klasické pobyty v tábořišti už je tolik nelákají. Vedou spíše tematicky zaměřené akce, jako tábory na horských kolech, na raftu, s koňmi nebo velice populární jazykové či výměnné tábory. Průměrná cena takového týdenního pobytu vyjde rodiče zhruba na tři tisíce korun.
Tábory nabízí sport i zábavu
„O náš tábor je letos skutečně evidentní zájem. Brali jsme osmdesát dětí a kapacitu máme již vyčerpanou,“ informoval Pavel Bulín, organizátor pobytu na Oblátku u řeky Střely u Mladotic. Podle něj sem jezdí děti například z Prahy i Železné Rudy.
V Bukové u Přeštic se táborníci tento rok ocitnou ve světě chodských pověstí. „Jedeme na tři týdny, letos již po sedmé. Děti stále nabíráme,“ uvedl organizátor David Engst.
V Žihli si děti mohou zasportovat. „Našeho tábora se zúčastní čtyřicet dětí ve věku deset až osmnáct let. Chystáme se s nimi především na rafty,“ upřesnil organizátor Zdeněk Dostál.
Poslední volná místa nabízí i Pionýr Nepomuk. „Organizujeme pět táborových běhů, v Přebudově u Kasejovic, ve Zhořci u Manětína a v Železné Rudě. Akcí se zúčastní celkem čtyři sta padesát dětí,“ uvedl Miroslav Dvořák z Pionýra v Nepomuku.
Hygiena nutná!
Tábor musí být ohlášený na krajské hygienické stanici. „Měsíc předem musí být nahlášené místo a doba konání, počet dětí, způsob zabezpečení pitnou vodou a způsob stravování. Děti a vedoucí musí také projít lékařskou prohlídkou,“ vysvětlil Josef Klepáč, vedoucí odboru hygieny dětí.
Hygienici provádí namátkové kontroly. Loni evidovali kolem dvou stovek míst, kde se na Plzeňsku tábory konaly.