Chybět tak nebudou statické a dynamické ukázky. Návštěvníci se mohou těšit i na nový obrněný transportér Pandur v ženijní úpravě. Bahna zahájí salva ze samohybných kanonových houfnic Dana, průlety letounů a seskoky parašutistů. Vstup je zdarma.

„Letošní ročník bude v mnoha směrech výjimečný," slíbila Jolana Fedorková, mluvčí olomouckého Velitelství společných sil AČR. „Koná se totiž v roce, kdy si česká armáda připomíná 20 let své existence. Poprvé na Bahnech představí veřejnosti obrněný kolový transportér Pandur v ženijní úpravě. V režii Nadace pozemního vojska AČR se odehrají tři dynamické ukázky – Mobilizace 1938, Kyjev a Bojový poplach Československé lidové armády," dodala. Stovky kusů techniky se nepředstaví jen při defilé nebo přímo v dynamických ukázkách, ale i ve vymezeném prostoru pro statické ukázky.

V rámci projektu LEGIE 100 budou návštěvníkům zpřístupněny dva vagony legiovlaku – pojízdné repliky legionářského vlaku, kterými se vraceli v letech 1919 a 1920 čeští vojáci z Ruska.

V minulých ročnících se česká armáda soustředila na ukázky z misí na Blízkém a Středním východě, letos ale vojáci zůstanou na domácí půdě. „Zaměříme se na každodenní výcvik jednotek, tedy na cvičení útoku a obrany. Vojáci budou reagovat na činnost nepřítele, který se snaží proniknout do hloubky jejich sestavy," přiblížil Deníku brigádní generál Ladislav Jung. „Ke své činnosti využijí transportéry Pandur, lehká obrněná vozidla Iveco, dále vozidla Land Rover Defender 130 Kajman, prostředky letectva a průzkumnou skupinu s taktickým bezpilotním prostředkem UAV Raven. Palebnou podporu poskytnou samohybné kanonové houfnice Dana. Činnost nepřítele zastoupí osádky tanků T-72M4 CZ a bojových vozidel pěchoty BVP-2." V dynamických ukázkách se dále představí ženisté, vojenští policisté, psovodi a vojáci liberecké brigády radiační, chemické a biologické ochrany.

Čeští profesionální vojáci pojmou Bahna jako klasické cvičení. To znamená, že nájezdy techniky, vojsk a vytvoření logistického zázemí pro jednotky i veřejnost jsou součástí výcviku útvarů a zařízení armády.

Letošní Den pozemního vojska se měl původně konat už 22. června. Více než týden před začátkem museli pořadatelé akci odvolat. Vojáci byli nasazení při povodních.

Den pozemního vojska Bahna 2013 organizuje Velitelství společných sil a Nadace Pozemního vojska AČR ve spolupráci s velitelem sil podpory, Vojenskou policií AČR, Muzeem na demarkační linii v Rokycanech a jeho klubem, Československou obcí legionářskou a kluby vojenské historie. Dne pozemního vojska se zúčastní ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu generálporučík Petr Pavel. Svou účast přislíbily i armády Polska a Rakouska.

Sobotní program:

9:00 Koncert vojenské hudby
10:00 Průlety vzdušných sil AČR
10:06 Hymna ČR + vztyčení státní vlajky
10:11 Seskok výsadkářů
10:16 Slavnostní zahájení, salva
10:35 Defilé historické techniky
11:10 Defilé současné techniky
11:40 Defilé zahraničních armád
11:50 1. historická ukázka – Mobilizace 1938
12:15 Vlastnosti pásové techniky
12:25 Ukázka 15. ženijní brigády
12:40 Vlastnosti kolové techniky
12:50 2. historická ukázka – Kyjev 1943
13:20 Ukázka AČR
14:20 Zásahová jednotka Krajského ředitelství Policie ČR Středočeského kraje
14:40 Ukázka 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany a vrtulníku W3A Sokol
15:00 Ukázka Pohotovostního oddělení voj. policie
15:15 Veterinární základna
15:30 3. historická ukázka – bojový poplach ČSLA
16:00 Vlastnosti kolové techniky
16:10 Vlastnosti pásové techniky
16:20 Defilé sponzorů
17:00 Nástup jednotek