„Jsem zděšená z toho, jaký mají zdravotníci postoj k těmto schránkám. Volala jsem na neonatologii Fakultní nemocnice (FN) v Plzni a pan primář mi řekl, že babybox nepotřebují. S odmítavým stanoviskem jsem se setkala i v jiných zařízeních,“ uvedla rozhořčená matka z Plzně.

Průzkum Deníku toto pouze potvrdil. Plzeňská FN má od září novou porodnici, kde babybox není. Maminky mohou podle tiskové mluvčí FN Renaty Jenšíkové využívat anonymních porodů, kdy rodiče zůstanou neznámí a dítě je předáno k adopci. Nemocnice ve Stodě také zřízení babyboxu neplánuje. „Stanovisko České pediatrické společnosti je odmítavé. Primářka z dětského oddělení toto stanovisko respektuje,“ řekl Vlastimil Bureš, ředitel stodské nemocnice.

Odmítavé stanovisko vzešlo i z gynekologicko–porodnického oddělení. „Na západě od babyboxů už ustupují. Argumentovat tím, že to zachrání děti, které by matky zbavily života, je nesmyslné. Takové matky se nad svým činem nerozmýšlejí a jednají zkratkovitě. To, že děťátko do babyboxu umístí, je naopak záležitost, kterou si matka dobře rozmyslí. Chceme předejít tomu, aby ženy rodily doma a vystavovaly tak riziku sebe i dítě,“ vysvětlil primář Zdeněk Knaizl.

Ludvík Hess, který babyboxy zřizuje, má pro ně odůvodnění. „Vhodné je to pro matky, které se rozhodnou porodit utajeně a mají obavy oficiálně odložit dítě. Můžeme tak například zachránit děťátko cizinky, která zde nemá povolený pobyt. Těch případů je více. Dvě matky odložily dítě i s rodným listem,“ řekl Hess. Do Plzně a Rokycan nabízel Hess schránku bez ohlasu. I když její cenu, 250 tisíc korun, celou hradí.