Po vyjádření památkářů a souhlasu ředitele polikliniky Denisovo nábřeží, mu už nebrání vůbec nic. Už je stanovený i termín slavnostního otevření, zakladatel Babyboxů Ludvík Hess ho naplánoval na 8. březen, Mezinárodní den žen.

„Určitě nejsme proti tomu, že se v okně polikliniky namísto jednoho z oken zřídí babybox. Kolega Petr Bukovský dokonce vypracoval návrh, jak vše provést s co nejmenším zásahem. To, že se budovy mění, je normální vývoj,“ říká Karel Zoch z odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.

Podle ředitele polikliniky Norberta Plcha by se mělo s instalací začít 28. února. „Babyboxu nestojí v cestě nic, kromě názoru odborné veřejnosti: neonatologů Jiřího Dorta, Jiřího Lišky a ředitelky Kojeneckého ústavu s Dětským domovem v Plzni Jany Tytlové. Zaslali nám stanovisko, v němž tvrdí, že babyboxy jsou protizákonné. My ale víme, že to není pravda,“ uvádí Plch.

Odborníci kritizují, že odložení novorozence do schránky je podle platné legislativy trestný čin opuštění dítěte. „Babybox snižuje odpovědnost rodičů ke svým dětem. Dítě odložené do schránky je zcela bez anamnézy, což je problém medicínský, právní a lidský. Je tím porušen článek 7 Úmluvy o právech dítěte, který stanovuje právo dítěte znát svůj původ, právo dítěte na péči svých rodičů i právo dítěte být kojeno,“ uvádí například lékaři v dopise adresovaném jednateli polikliniky Lubomíru Slavíkovi a vedoucí zdravotnického odboru PK Ireně Dvořákové.

Právnička Hana Nová s tím ale nesouhlasí. „Nejsou naplněny znaky tohoto trestného činu a již je téměř únavné znovu zdůrazňovat, že dítě je mnohem opuštěnější a ohroženější na lavičce v parku nebo za garážemi ve sněhu než v zařízení určeném a vybaveném k jeho ochraně,“ zdůrazňuje Nová.