Na okno Polikliniky na Denisově nábřeží, v němž by mohl být namontován, se totiž přišel podívat Petr Bukovský z Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně. Pokud památkáři schválí nepatrný zásah do okna památkově chráněné budovy, nebrání instalaci babyboxu vůbec nic, přestože s ním zásadně nesouhlasí někteří plzeňští lékaři.

Zakladatel schránek pro odložené děti Ludvík Hess se snaží babybox do Plzně dostat už několik let. Zatímco po celé republice jich je už čtyřicet, čtvrté největší město dosud nemá žádný.

„Doufám, že tentokrát to už vyjde. Okno, o které se jedná, není ani původní a fasádu domu nikterak nenarušíme,“ spoléhá na zatím jedinou možnost Hess.

Zda je instalace boxu reálná, však sám památkář říci nedokáže. „Zatím nemohu říct, jestli zde bude možné babybox umístit. Účastníci řízení budou ještě zpřesňovat dokumentaci. Aby se mohl babybox instalovat, je třeba také kladné stanovisko památkářů a stavební povolení,“ uvádí Bukovský.

Hess je v tomto směru optimistický a rád by naplánoval slavnostní otevření boxu na 8. březen příštího roku. „To je mezinárodní svátek žen, bylo by to hezké,“ vysvětlil.

Babybox už v Plzni odmítla fakultní nemocnice, Mulačova nemocnice, kojenecký ústav a Hess neuspěl ani na radnici prvního městského obvodu, který sídlí v sousedství záchranky v Bolevci.

„My se tím zabýváme asi tři měsíce, nakonec jsme se většinou ve společnosti shodli, že bychom tu cestu absolvovali a dotáhli ji do konce až k otevření babyboxu,“ řekl jednatel polikliniky Norbert Plch. Jeho zdravotnické zařízení bylo jediné, které bylo ochotné nechat u sebe schránku instalovat. „Odpor vůči babyboxům mě ale velice překvapil. Dostal jsem i několik nepěkných dopisů a e–mailů. Chci pomoci zachraňovat děti a odpůrci ze mě udělají téměř vraha,“ zmiňuje se o nepříjemnostech Plch.

Poliklinika sice nemá lůžkovou část, ale díky pohotovostem je v budově zajištěn nepřetržitý provoz. Pro odložené dítě by po upozornění, které přijde na mobil hned několika lidem bezprostředně po uložení dítěte, přijela záchranná služba. Teplota by se ve schránce z 28 stupňů zvýšila na 37 stupňů Celsia. „My chceme dětem pomáhat. Když bude zřízen babybox, záchranná služba přijede a odveze dítě do příslušné spádové nemocnice. Máme porodnické balíčky a máme i inkubátor pro převoz novorozenců, nevidím v tom žádný problém,“ dodal ředitel záchranné služby Roman Sviták.