Přestože na území města fungují čtyři azylové domy (dva azylové domy pro matky s dětmi, po jednom azylovém domě pro muže a pro ženy), poptávka stále převyšuje kapacitu uvedených zařízení. „Převyšující poptávku trvale hlásí všechna azylová zařízení,“ sdělil radní pro sociální věci a zdravotnictví Jiří Kuthan. Permanentně obsazený je napříkad Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni, který má kapacitu 29 jednotek a průměrně dvacet žadatelek zůstává se svým požadavkem nevyslyšeno. Azylový dům MáTa, kde je kapacita 40 lůžek, je v obdobné situaci. Eviduje nad limit dalších 36 žádostí o umístění.

Podle odboru sociálních služeb magistrátu je v Plzni největší problém s umístěním osob, které již prošly sítí sociálních služeb, nepotřebují tedy natolik intenzivní sociální péči a jsou připraveny odejít z náhradního či azylového ubytování do standardního bytu.

„Překážkou pro jejich ´druhou šanci´ je nedostupnost běžného bydlení, zejména povinnost složit kauci, která se pohybuje ve výši až tří nájmů,“ uvedla vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková a dodala, že právě z tohoto důvodu chce město vyvíjet snahy směrem k vytvoření tzv. následného bydlení.

Koncem minulého roku pro to byla vyčleněna bývalá ubytovna v Černické ulici. Objekt dostalo do výpůjčky občanské sdružení Naděje.

Od května letošního roku tu bude k dispozici dvanáct ubytovacích jednotek. „Jde o mezistupeň, už ne azylový dům, a ještě ne běžné bydlení. Navíc bez omezujícího a stresujícího dělení zařízení nabídne ubytování kompletním rodinám, nikoli jen samotným matkám s dětmi,“ vysvětlila Hynková.