Jmenuje se Nemajetný monopolista, její autorkou je mladá designérka Janna Ullrich pocházející z Německa a žijící v Amsterdamu. V rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 OPEN A.i.R. pobývá v Plzni od srpna. Jejího Monopolistu si budou moci lidé poprvé zahrát příští čtvrtek od 18:30 hodin v prostorách DEPO2015. Tím, že hru předvede, se sympatická dívka s Plzní po třech měsících rozloučí.

Když Janna hledala hru, na jejímž principu by Nemajetný monopolista vznikl, ptala se po nejoblíbenějších českých deskovkách. Několikrát zaslechla Dostihy a sázky, což je tuzemská obdoba slavných Monopolů, a bylo jasno.

Janna Ullrich

Oč ve hře jde? „Zabývá se tím, že v současné době se materiální i lidské zdroje stávají zbožím, komoditou, a my se stáváme moderními otroky. Vlastně začíná tam, kde Monopoly normálně končí – když jeden člověk vlastní všechno," popisuje autorka své dílo.

Ve hře se ovšem neobchoduje s penězi, nýbrž se vším, co může být komoditou. Například s vodou, tichem, válkou…

Nemajetný monopolista je už druhou deskovou hrou, kterou Janna navrhla. Ta první je více než aktuální, jmenuje se No-man's land, Země nikoho, a Plzeňané si ji v depu mohli poprvé zahrát o státním svátku. Další příležitost mají dnes a za týden. „Hra se dotýká tématu byrokratického procesu, který musejí podstupovat imigranti. Odehrává se ve fiktivním státu, kde je všechno přehnané, a je určena čtyřem hráčům. Velký bohatý šéf ovládá šest čtvrtí a má pod palcem také bezpečnostní složky. Dalšími hráči jsou jeden občan a dva uprchlíci. Cílem hry je, aby uprchlíci spolu s občanem ovlivnili veřejné mínění, změnili názor a těch šest čtvrtí si naklonili," říká Janna Ullrich.

V prodeji No-man's land ještě není, ale Janna se o to snaží. „Pořádám po Evropě různá sezení, při nichž se hraje. Hru doprovází také osmiminutový animovaný film So You Thi-nk You Can Immigrate (Tak vy si myslíte, že se můžete přistěhovat), který je k vidění i na webu no-mans.biz," dodává.

Nemajetného monopolistu čeká možná něco podobného. „Možná si ho bude moci zahrát každý, kdo si ho doma vytiskne, možná ještě zkusím crowdfunding," dodává Janna Ullrich. Každopádně jedna jeho verze zůstane nastálo v DEPO2015.