Oslavy deseti let od otevření Domu knihy NAVA na náměstí Republiky včera odpoledne začaly autogramiádou tří autorů. Ani mírné zpoždění, které způsobila dopravní zácpa, ve které část autorů uvízla, nezmenšilo zájem fronty čtenářů. Své knihy podepisovali Michal Viewegh, Halina Pawlowská a Marie Formáčková. Ve frontě čekali i sběratelé autogramů, kteří si přinesli volné listy papíru. Viewegh je pobavil i názvem své chystané publikace, která se bude jmenovat Mráz přichází z Hradu. „To zní opravdu optimisticky," komentoval to za smíchu přítomných moderátor. Novinku na říjen chystá i Halina Pawlowská.

Po skončení autogramiády následoval raut a přípitek v atriu Domu knihy. „K nejúspěšnějším knihám za těch deset let u nás patřily knihy z řady o hudebních skupinách. Například ty o Deep Purple nebo o Black Sabbath. A pak taky kniha Viktoria Plzeň v Lize mistrů, kterou jsme vydali týden po posledním zápase s AC Milán," rekapituloval jednatel firmy Ota Rubner.

A kterého titulu si cení nejvíc? „Plzeň v době secese byla unikátní kniha nejen pro své lokální téma. Já jsem Plzeňský patriot, a tak se z ní raduji. A pak jsem také rád, že se nám podařilo vydat klasické české pohádky Němcovou počínaje a Erbenem konče," řekl vydavatel.

Do budoucna se chce nadále věnovat dětské knize, literatuře faktu a regionální tematice. „To je věčné téma," uzavřel se skleničkou šampaňského v ruce Ota Rubner.