„Jednání byla dlouhá a složitá. Někteří řidiči stávkovat chtěli. Nakonec ale převážili zaměstnanci, kteří říkají, že bychom měli ještě počkat,“ řekl Deníku šéf firemních odborů Jan Soustružník s tím, že další postup odborářů bude záležet na postupu vlády.

V autobusech budou podle něho letáky, kde bude uvedeno, že řidiči se stávkou souhlasí, i důvody, proč se protest koná. Nenaplnily se tak obavy, že se lidé nebudou moci dostat do zaměstnání kromě vlaků ani autobusy.

Největší veřejný dopravce na západě Čech naopak kvůli stávce na železnici spoje posílí. Týkat se to bude dopravy z okresních měst do Plzně. „Půjde zejména o ranní a odpolední spoje, které navážejí lidi do práce a do škol,“ uvedl ředitel ČSAD Plzeň Miroslav Hucl. Standardní denní výpravu 396 autobusů posílí ve čtvrtek 27 vozů. Železniční doprava se zastaví na celý den. „České dráhy se svým zákazníkům omlouvají za komplikace vyvolané stávkou. Stávka odborů však není namířena proti společnosti České dráhy, a vedení tedy nemůže rozhodnutí odborů nijak ovlivnit,“ uvedla tisková mluvčí ČD Radka Pistoriusová. O tom, že by České dráhy ve čtvrtek využily jako náhradní přepravu autobusy, se prý neuvažuje.

Stávka v Plzeňském kraji

Železniční doprava: Ve čtvrtek až do půlnoci nevyjede jediný vlak. Omezen bude nejspíše i provoz na nádražích a zastávkách.
Autobusová doprava: Autobusy pojedou podle běžných jízdních řádů, navíc budou zařazeny i další spoje.
Městská hromadná doprava: Zaměstnanci plzeňské MHD stávkovat nebudou. V provozu bude i doprava v dalších městech kraje, kde ji zajišťuje ČSAD.

„Nebylo by to technicky možné zajistit. Není k dispozici dostatek autobusů,“ dodává Pistoriusová. Lze prý také očekávat, že z důvodu stávky odborů budou omezeny i služby ve stanicích.

Odboráři z Plzeňských městských dopravních podniků už dříve oznámili, že stávku podpoří pouze oblečením výstražných vest. Bez omezení pojedou také vozy MHD v dalších městech Plzeňského kraje.

Z Plzně do Prahy se bude možné dopravit také autobusy Student Agency. Podle tiskového mluvčího firmy Aleše Ondrůje byl zájem o čtvrteční spoje malý. „Vzhledem k přesunutí stávky z původního pondělního na čtvrteční termín přehodnotila s největší pravděpodobností řada cestujících své plány. Poptávka po lístcích je ve srovnání s ostatními čtvrtky výrazně nižší,“ upřesňuje Ondrůj.

Situaci kolem stávky budou monitorovat policisté. Především zda zastavení železniční dopravy nepovede k navýšení počtu automobilů na silnicích.

„Od rána budou policisté dění v Plzni sledovat. Pokud by se začaly na některých místech tvořit kolony, budeme na to reagovat příslušnými opatřeními,“ konstatuje policejní mluvčí Martina Korandová.