„Zvláště v posledních horkých dnech jsou řidiči mnohdy velmi nepozorní a nervózní. Mají v autech puštěnou klimatizaci, zavřená okna a když si ještě navíc pustí nějakou hudbu nebo rádio, stane se, že houkající sanitku vůbec neslyší. Pak jsou ale i ti, kteří prostě odmítají sanitce uvolnit místo i když ji zaregistrují včas,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.

Na všechny motoristy i chodce by chtěli v tomto směru apelovat plzeňští policisté. I jejich služební vozy ve městě zdržují neukáznění lidé. Výjimkou nejsou ani případy, kdy maminka s kočárkem vstoupí do silnice přímo předrozjeté auto policie nebo záchranky. „Lidé by si měli uvědomit, že svým chováním jednak zdržují sanitu, která potřebuje každou minutu, a jednak ohrožují sami sebe tím, že vstupují do silnice před rozjetý houkající vůz, který nemusí stihnout zastavit nebo se vyhnout,“ vysvětlila mluvčí plzeňské policie Hana Jehlíková.

Hasiči zase mívají problém projet mezi zaparkovanými auty. „Nesprávné parkování vozidel v hustě obydlených čtvrtích je pro hasiče stále problém. Mezi zaparkovanými auty není dostatečná vzdálenost pro průjezd zásahové techniky, což působí hasičům problémy. Například asi před třemi měsíci jsme při cestě k zásahu poškodili zaparkované vozidlo, které zasahovalo do komunikace a bránilo bezpečnému průjezdu zásahové techniky na místo mimořádné události. Je to stále se opakující problém v oblastech, kde je husté osídlení a malý počet parkovacích míst,“ shrnuje ředitel územního odboru Plzeň Pavel Musil.

Kromě těchto potíží musí řidiči záchranných složek bedlivě sledovat také uzavírky ulic, kterých je nyní plné město. Záchranáři se uzavřeným ulicím pokud možno vyhýbají nebo se vždy snaží zajet pro pacienta co nejblíže k jeho domu. Objízdné trasy mají v malíčku také hasiči i oni mají vždy aktuální informace o pracích na silnicích.

Dobrý pocit ale nemají z chování některých svých kolegů ani sami řidiči. „Zrovna nedávno jsem jela po Karlovarské třídě pod Rondelem směrem do města. Od Lochotína jela houkající sanita, Všechna auta jí uhnula do pravého pruhu, až na jednoho favorita, který se urputně držel v levém pruhu. Nechápu, proč se tak zachoval,“ říká Plzeňanka Lucie Barborková.