Vozy, které blokují delší dobu parkovací místa, trápí stále více obyvatele Plzně. Jeden z nich stojí v aleji Svobody. „Ten opel je tady už rok a půl. Nikdo s ním od té doby nejel. Víme, že nepatří nikomu, kdo bydlí v okolí. Má napůl vypuštěné gumy, celkově je ve špatném stavu,“ říká jeden z obyvatel ulice, který si nepřál být jmenován.

Vadí mu především, že vrak blokuje místo k parkování, kterých i tak není v lokalitě zrovna přebytek. „Musím říci, že každé je dobré, a když ho někdo takhle zabere, aby si tam odložil auto, tak je to špatně. Byli jsme s tím na městské policii i na obvodním úřadě, ale nic se zatím nestalo,“ dodává.
Podle místostarosty prvního plzeňského obvodu Jana Husáka je v podobných případech problém, pokud má vůz státní poznávací značku. „Kolegové z oddělení dopravy našeho úřadu toto vozidlo prověřili. Bohužel je nelze prohlásit za vrak, protože nesplňuje podmínky dle zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Dle tohoto zákona lze považovat za vrak vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou nebo které je zcela zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu,“ vysvětluje Husák.

Zároveň ale říká, že podle údajů České kanceláře pojistitelů není vozidlo pojištěné. „Proto podáváme podnět na Odbor správních činností Magistrátu města Plzně k zahájení správního řízení s majitelem vozidla, protože nemá sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,“ doplňuje.
Od roku 2006 zajistil úřad prvního obvodu odtažení a ekologickou likvidaci 356 vraků vozidel a celkově vynaložil na likvidaci částku 108 tisíc korun. „Je nám jasné, že nepoužívaná vozidla blokují parkovací plochy, kterých je na Severním Předměstí akutní nedostatek, ale náš úřad může postupovat pouze dle platné legislativy a nemáme právo nařizovat vlastníku vozidla, aby auto používal nebo ho odstavil mimo veřejnou plochu,“ sděluje Husák.