„Pokud vše půjde hladce, mohla by Západočeská univerzita v Plzni už od zimního semestru spolupracovat se dvěma australskými univerzitami,“ věří Luděk Hynčík, který ZČU v australském Melbourne zastupoval při Česko-australských technologických dnech. Do Austrálie by tak mohli do budoucna vyjet na výměnné pobyty zaměstnanci i studenti plzeňské univerzity.

Česko-australské technologické dny se konaly současně s mezinárodní konferencí Australian Automotive Week, kde byla česká výprava složená ze zástupců ZČU a univerzit v Ostravě, Praze a Liberci jedinou evropskou delegací. „Na rozdíl od ostatních převážně asijských zástupců hledajících dodavatele nebo investiční příležitosti jsme nabídli možnosti společného výzkumu, což mělo úspěch,“ míní Hynčík.

Do budoucna by univerzity mohly spolupracovat při využití virtuálních modelů lidského těla, například při tzv. crash testech automobilů. „Melbournské univerzitě RMIT jsme nabídli, že by oni použili naše modely a my zase výsledky jejich testů,“ vysvětluje Hynčík s tím, že univerzita už v současnosti má například model lidské hlavy. Ten je podle něj využitelný mimo jiné i při návrzích nových přileb na motocykly.

Druhá univerzita, která projevila zájem s Plzní spolupracovat, je Swinburne University of Technology. „V oblasti automobilového průmyslu se mimo jiné zabývá vývojem sedadel a zvýšením komfortu pasažéra. I při tom jsou naše modely dobře využitelné,“ pokračuje Hynčík, který pracuje ve výzkumném centru Nové technologie ZČU. Tato univerzita chce navíc do budoucna spolupracovat i v oblasti využití laserových technologií. „Během srpna navrhneme, čím konkrétně jim můžeme přispět.“

Luděk Hynčík strávil v Austrálii celý první červencový týden, na prohlížení památek prý ale příliš času nebylo. „Prošel jsem si alespoň centrum Melbourne,“ pochvaluje si vědec. Největší dojem na něj prý udělala zejména vstřícnost Australanů. „Nevím, jestli je to tím, že tam žije směs lidí z celého světa, ale klidně se s vámi začnou na ulici bezprostředně bavit,“ uzavírá Hynčík.