Atleti dříve trénovali a sportovali na dráze v areálu Městského stadionu ve Štruncových sadech. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci stadionu, při níž se mimo jiné hřiště posunulo blíž hlavní tribuně, se ale atletický ovál zrušil.  Město proto za desítky milionů staví atletům nové sportoviště ve Skvrňanech.  Zatím je dokončena první etapa, která zahrnuje atletickou dráhu. „Celý stadion má být hotový příští rok na jaře,"  řekl náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Město teď uzavírá s atlety smlouvu jen na nájem atletické dráhy. Sportovní klub dostane nižší nájem, než je komerční, ale z většiny příjmů z pronájmu dráhy bude zajišťovat běžnou údržbu a opravy. Nájemné bude zatím bez daně 11 tisíc  korun ročně, po dokončení druhé etapy výstavby stadionu by se měl nájem zvednout  asi na 60 tisíc Kč.

První etapa přišla město na přibližně 20 milionů korun a obnášela především výstavbu nového tartanového oválu, postaveného podle požadavků mezinárodní atletické federace. Město nyní připravuje výběrové řízení na dokončení projektu.

V druhé etapě, která zahrnuje zejména výstavbu hlavní tribuny a speciálního tunelu pro běhání, se náklady odhadují na zhruba 80 milionů korun. Přesná částka vzejde až z výběrového řízení.

Druhá etapa výstavby areálu počítá s novou tribunou o kapacitě 800 diváků. Uvnitř vzniknou šatny, posilovna a prostor pro regeneraci. Sto dvacet metrů dlouhý speciální tunel umožní atletům trénovat i v zimě, součástí projektu je také parkoviště.

Podle předsedy plzeňského atletického klubu Františka Ptáčníka je problémem zejména časový skluz na stavbě a s ním související tréninkové problémy. „Cena je symbolická, hlavně se už těšíme, až se budeme moci kompletně nastěhovat, zabydlet a začít pořádně trénovat," uvedl Ptáčník. ⋌⋌(dav, čtk)