Pořídili si ložnici za téměř sedmdesát tisíc korun, ale pro chybné rozměry dílců ji nebylo možné sestavit. Opravář vyřizující reklamace si dával na čas, a tak nábytek byl více než měsíc nepoužitelný. To je jedna ze stížností, kterou zaznamenalo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) v Plzni na plzeňskou prodejnu nábytku Asko.

„Manželé Fenclovi si ložnici dovezli domů zabalenou, ale chyběl spojovací materiál a některé dílce nepasovaly. Technik, který měl opravu doma provést, však smluvený termín nedodržel. Až poté si manželé všimli, že prodavačka ve smlouvě zaškrtla reklamační lhůtu šedesát dní, bez toho, aby je na to upozornila,“ popisuje jeden z případů Jan Peter ze SOS v Plzni.

„Na základě takto uvedených indicií bohužel neumím sdělit stanovisko společnosti, nicméně u nás platí pravidla vyřizování reklamací dle platné legislativy ČR. Pokud dojde k nesplnění reklamačních podmínek nebo problémům s dodávkou zboží, nabízí naše společnost Asko svým klientům adekvátní kompenzaci nebo náhradní řešení,“ sdělil stanovisko společnosti Asko ředitel prodeje pro ČR Jiří Vítek.

S problémy při nákupu vybraného zboží se setkal i Jaromír Slavík z Plzně. Ten si spolu s manželkou vybral televizní stolek za zvýhodněnou cenu. „Stolek na prodejně ale byl jen výstavní vzorek, proto jsme se rozhodli objednat si stejný typ, byť už bez slevy. Byli jsme ujištěni, že dodací lhůta je deset týdnů. Podepsali jsme smlouvu a zaplatili zálohu,“ popisuje nákup Slavík. Po uplynutí sjednané doby se manželé telefonicky informovali, zda je stolek už k mání. „Pracovnice Aska nám sdělila, že čísla ve smlouvě znamenají deset týdnů, ale také prodloužení lhůty o dovolenou výrobce, přičemž se sama nemohla dopočítat správného data. Druhá návštěva už byla osobně na prodejně, kde nám jiná pracovnice sdělila, že na stolek už nárok nemáme, a když chceme, můžeme odstoupit od smlouvy,“ pokračuje Slavík. Peníze nakonec dostali, ale více než tři měsíce neměli doma ani stolek, ani peníze.

„Věřím, že při důkladném rozboru situace bychom našli konkrétní odpovědi. Pokud však není se službami někdo spokojen, ať se obrátí přímo na společnost a my budeme tento obchodní případ řešit,“ doporučil Vítek.

Nejčastější stížnosti:

- chybějící spojovací materiál
- jiné rozměry dílců, které do sebe nezapadají
- nedodržování termínů sjednané dodávky náhrady či příchodu reklamačního technika
- nespokojenost s přístupem zaměstnanců při reklamaci
Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů v Plzni