Je Miloš Zeman velezrádce? O této otázce jsme na základě petice občanů hlasovali na poslední schůzi Senátu. Seznam věcí, za které lze prezidenta republiky kritizovat by svojí délkou připomínal nákupní seznam hodně početné rodiny na prodloužený víkend. A stále narůstá. Kdyby se k tomu ještě ale přidalo obvinění z velezrady, byla by to už pro Českou republiku kolosální ostuda. Proto jsem hlasoval proti. To ale neznamená, že by hlava státu pomáhala dobrému jménu země.
Prezident při svém projevu 17. listopadu na pražském Albertově sice vyzýval k respektování různosti názorů, on sám přitom ale peskuje své soupeře a kritiky neustále. Názory ostatních často označuje za nerelevantní a hloupé. Navíc se stal v mnoha zemích světa postavou spíše úsměvnou a tím Česku rozhodně neprospívá.
Zeman dle mého názoru správně varuje před radikálním islámem a upozorňuje na problémy spojené s uprchlickou krizí. Ale zpívat státní hymnu a stát na jednom pódiu s člověkem, který ve svých vyjádřeních zmiňuje zřizování koncentračních táborů a jako potravinový doplněk muslimskou masokostní moučku, není hodno prezidentského úřadu. Další spolustojící mimochodem slova naší hymny ani nezná …
Největším problémem Miloše Zemana pak je, že českou společnost neúměrně zatěžuje opakovaně vyvolávanými konflikty a spory. Prezident by měl národ spojovat. Zeman jej brutálně rozděluje. Místo toho, aby nabízel alternativy, inspiraci a náměty k zamyšlení, vede permanentní předvolební kampaň, jako kdyby byl pořád šéfem nějaké politické strany.
Petice, o které se hlasovalo, doputovala do Senátu kvůli výrokům prezidenta na adresu konfliktu na Ukrajině. Občané mu v ní vyčítají podporu agresivní politiky Ruska. A Zeman v tomto případě skutečně používá argumenty, které neobstojí. Například neviděl žádné ruské vojáky na východní Ukrajině a na Krymu. Jenže to není pouze tvrzení Kyjeva, ale vychází to z reálných faktů a z oficiálních stanovisek NATO. A Miloš Zeman je vrchním velitelem české armády, která je součástí Severoatlantické aliance. Jenže Rusko v některých dokumentech hovoří o „naší" Alianci jako o protivníkovi. Český prezident to nevidí, nebo nechce vidět.
V souvislosti s okupací Krymu bych mu rád připomenul i „Budapešťské memorandum", tedy mezinárodní dohodu podepsanou 5. prosince 1994 Ukrajinou, USA, Ruskem a Velkou Británií. Ve smlouvě se praví, že signatáři se kromě jiného zavázali „respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic", že se „zdrží hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině", a že se „zdrží ekonomického tlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování". Všechny tyto závazky Rusko a Vladimir Putin porušují. Pražský hrad k tomu mlčí…
S malou obezřetností a nepochopitelnou laxností přistupuje prezident i k Číně. S touto supervelmocí samozřejmě musíme udržovat dobré ekonomické vztahy, ale to nemůže znamenat, že budeme hluší a slepí. Pekingská vláda flagrantně porušuje lidská práva, zdevastovala tibetskou kulturu a náboženství a vmanévrovala zbytek světa do situace, že spolupráce s ní je možná, ale jen pokud budeme držet pusu a krok. Od nejvyššího představitele země ale všichni očekáváme morálně pevné postoje, pokud někde vítězí manipulátoři. Místo toho Miloš Zeman podporuje druhou stranu.
Přesto jsem hlasoval proti tomu, aby bylo vyhověno petici, která viní prezidenta z velezrady. Proti jsem hlasoval přesto, že je Miloš Zeman prezidentem, který je schopen sám Ústavu zpochybňovat veřejným prohlašováním o „vyhladovění" Senátu. Já mu hlad ani žízeň nepřeji. Hlasoval jsem proti ostudě. A obvinění z velezrady by byla ostuda obrovská. A té si už zažila Česká republika, právě kvůli mnoha výrokům a postojům Miloše Zemana, dost a dost. Řešením není obvinění z velezrady, řešení mají v rukou občané-voliči.
Lumír Aschenbrenner
Autor je senátorem za Plzeň-město a starostou městského obvodu Plzeň 2 - Slovany.