Modré autobusy s logem Plzeňského kraje provázejí problémy. Linky společnosti Arriva, jež v polovině června po letech nahradila ČSAD, nabírají zpoždění nebo vůbec nevyjedou. Chybějí totiž řidiči. „Dopravce bohužel podcenil lidský faktor. Potýká se s vysokou nemocností řidičů a někteří z nich už také ukončují pracovní poměr, protože v době koronaviru, kdy některé autobusové linky nejezdily, přešli například od Student Agency k Arrivě a teď se ve zkušební době vracejí zpátky,“ vysvětluje Zdeňka Kmochová, ředitelka POVEDu (Plzeňský organizátor veřejné dopravy), který dohlíží na dopravu v kraji.

Problém je také v komunikaci nového autobusového přepravce s POVEDem. „Chtěli jsme, aby nás dopravce včas informoval o vyjetí či nevyjetí spojů a my mohli případné zpoždění ihned zveřejnit na internetových stránkách. Dochází k tomu však většinou pozdě,“ uvádí dále Kmochová.

Problémy potvrzuje rovněž mluvčí Arrivy Jan Holub. „Hlavním důvodem nevypravení spojů je vysoká nemocnost řidičů. Musíme změnit dispečerské řízení v Plzni, aby k takovým výpadkům nedocházelo,“ říká.

Ilustrační foto.
V Plzni se zkoumá, jak bojovat s virem

Kvůli současné situaci jednal včera náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek s nejvyšším vedením Arrivy. „Technicky je všechno připravené, problém je ale skutečně v nedostatku řidičů. Plzeňský kraj jako objednavatel linek s tím nebude moci od příštího týdne dělat nic jiného než přísně postupovat podle smlouvy,“ uvádí Čížek. „Za problémy, které nastaly v prvním měsíci fungování, bychom se chtěli omluvit. Samozřejmě je to velice nepříjemná situace, když cestující čeká na autobus, který mu pak ani nepřijede. V dalších měsících už to dopravci nebudeme tolerovat,“ dodává náměstek.

V Plzeňském kraji vypraví Arriva denně více než tři tisíce spojů. Tento týden musela kvůli nedostatku řidičů rušit zhruba tři desítky spojů denně. Své zkušenosti s tím mají například lidé v Blovicích. Zdejší starosta je zatím k situaci shovívavý. „S fungováním spojů spokojen nejsem. Zaznamenal jsem i nějaké stížnosti od našich občanů. Zatím to ale beru tak, že se rozjíždí nový systém, který si musí nejprve sednout,“ říká starosta Robert Zelenka.