Tak se podle dokumentů, které má Deník k dispozici, rýsuje nové obchodní centrum Aréna, které má vyrůst na místě dnešního Domu kultury Inwest na Americké třídě v Plzni.

Ředitel Inwestu Ladislav Severa včera potvrdil, že má už nyní předjednané firmy, které by v Aréně působily. „Jednali jsme s partnery a máme obsazeno více než polovinu provozoven,“ přiznal Severa.

Na dotaz, zda se skutečně začne bourat už na konci letošního roku, však jasně neodpověděl, přestože podaná žádost jeho společnosti Amádeus Real o posudek EIA (vliv na životní prostředí) připouští pouze variantu demolice Inwestu a vznik zcela nového nákupního centra. „Pokud by investor chtěl současný dům kultury rekonstruovat nebo k němu jen kus přistavět, musel by požádat o úplně jiný posudek,“ vysvětluje František Čečil z Krajského úřadu.

Právě na dopravní problémy spojené s provozem i se zásobováním komplexu upozorňuje i plzeňský památkář Pavel Domanický. „Namísto aby se centrum města zklidňovalo, chystají se stavby, které dopravu ještě zahustí,“ zlobí se Domanický, který byl záměrem překvapen. „Doufal jsem, že záležitost s bouráním Inwestu je už u ledu,“ uvedl architekt.

Podle studie má Aréna s desítkami obchodů přivést do centra Plzně tisíce aut. Více než 1200 vozidel za den přijede k nákupnímu centru z Americké třídy ve směru od Sirkové ulice, stejný počet sem zamíří po Denisově nábřeží z Pražské ulice. Vzhledem k jedinému plánovanému výjezdu z parkoviště budou všechna auta, tedy více než 2500, směřovat po Denisově nábřeží do Pražské ulice.

Náměstek primátora Petr Rund (ODS) tvrdí, že dopravní zatížení bude rozhodující například při vydávání územního rozhodnutí.

„Nechali jsme si zpracovat dopravní studii, která počítá i s další plánovanou výstavbou v centru města,“ uvedl Rund s tím, že jde například o uvažovanou stavbu další věže administrativní budovy u bývalé Bohemky nebo o bytovou výstavbu kolem Pallovy ulice. Rund přiznal, že dopravní studie doporučuje například rozšíření klíčové křižovatky ulic Sirková a U Prazdroje o nyní zatarasený středový pruh. Naopak by se podle studie mohl autům uzavřít Wilsonův most a nejspíš i Americká třída, která by tak byla průjezdná jen od malého Teska k Denisovu nábřeží. Zklidnila by se tedy i nedávno zrekonstruovaná část bulváru od Mrakodrapu k Práci, což město slibovalo Plzeňanům už dlouho před opravou. „To je ale až věc příštích rozhodnutí,“ uzavřel Rund.

Obchodní centrum Aréna

- Jde o šestipodlažní objekt, dvě patra budou podzemní. Ve třetím nadzemním podlaží a na ploché střeše jsou navržena parkoviště pro zákazníky.
-  Druhé podzemní a čtvrté nadzemní patro je určeno pro technické zázemí, zbytek jsou komerční plochy.
- Součástí záměru je přilehlá administrativní budova se čtyřmi nadzemními a jedním podzemním podlažím. Ta by měla být využita pro kancelářské účely.
Co najdete v OC Aréna na více než 31 tisících metrů čtverečních:
- Prodejnu potravin, 2 restaurace, 6 kaváren, rychlé občerstvení, centrum služeb (kanceláře bank, pojišťoven, dodavatelů energií apod.), fitness centrum, 2 kadeřnictví, čistírnu oděvů a na ostatní ploše nepotravinářské prodejny butikového typu.
- Otevírací doba v obchodní části se předpokládá denně od 9 do 21 hodin.