Tyto faktory, společně s archivní licencí, která v roce 2014 Plzni končí, začínají směřovat plzeňský archiv k jasnému bodu. Změně místa působení.

Místem, o kterém se jako o budoucím archivu nejvíc uvažuje, je areál pivovaru Světovar. „Řešíme, zda by bylo možné přesunout finance mezi dvěma integrovanými plány rozvoje města. Zda bude archiv na Světovaru se rozhodne tento čtvrtek na schůzi zastupitelstva," avizuje tisková mluvčí Magistrátu města Plzně Zdeňka Kubalová. „V současné době uvažujeme pouze o Světovaru, jiné místo v hledáčku momentálně nemáme," potvrzuje ředitel úředu správních agend Petr Triner. Náklady na zřízení nového archivu by se pohybovaly kolem 90 milionů korun. Až 85 procent přitom může město získat z dotací Evropské unie.

Situace si však žádá neodkladné řešení. „Archiv města Plzně, který schraňuje často evropsky významné dokumenty, je dnes v podstatě v kritické situaci. V roce 2014 nám končí takzvaná archivní licence a vlastně bychom jako město přišli o právo mít archiv," uvedí primátor Martin Baxa. Ministerstvo vnitra podle primátora opakovaně upozorňovalo na nevyhovující stav a stanovilo striktní termín na vyřešení situace. Radnice proto chce archiv přemístit do Světovaru, kde se jako součást projektu Evropského hlavního města v roce 2015 připravuje budování velkého kulturního zázemí. „Využije se to, že ve stejné budově se bude zřizovat kulturní fabrika 4x4, takže spojením projektů, využitím evropské dotace a umístění do krásných prostor bychom se měli dobrat nové, velmi funkční a krásné archivní budovy," míní primátor.

Podle vedoucího objektu Adama Skály archiv spravuje 1338 fondů, což obnáší více než 3,5 kilometru písemností. Prostory jsou ale plné a prostředí neodpovídá dnešním normám na uložení archiválií. „Je tady nestálá vlhkost měnící podle počasí, není zde klimatizace ani vzduchotechnika," vyjmenovává neduhy současného prostoru Skála.

Protože objekt nebyl původně určený pro archiv, špatně se tu manipuluje s objemnějšími dokumenty či s mapami. Budova není navíc bezbariérová a zejména starší lidé mají problém vyjít do třetího patra do badatelny, která navíc nenabízí žádné zázemí ani odpovídající vybavení. Tyto problémy by se přesunem také vyřešily.

Archiv v Plzni

Archiv je umístěn v zadním traktu plzeňské radnice
Licence končí v roce 2014, proto je třeba hleda další místo na jeho umístění
Jako ideální prostor se jeví areál bývalého pivovaru Světovar na Slovanech
Náklady na zřízení by se pohybovaly kolem 90 milionů korun