S druhým jmenovaným jsme si povídali o tom, jak budou úpravy konkrétně vypadat a co se změní pro fanoušky.

Daniel Němeček

Narodil se v roce 1975 v Plzni.

Vystudoval fakultu architektury ČVUT v Praze.

Pobýval na zahraničních stážích v USA a Francii.

Společně se svým otcem Pavlem je třeba autorem fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni, univerzitního kampusu Lékařské fakulty UK v Plzni či Regionálního inovačního centra, Plzeň.

Mezi jejich práce patří i fotbalový stadion v pražských Počernicích nebo Sportovní centrum s fotbalovám stadionem v Chebu.

Proč je přestavba nutná?
Základním kritériem je, aby stadion splňoval podmínky projektu Českomoravského fotbalového svazu „Ligové stadiony 2012“. Musí být dodrženy standardy jak pro diváky, tak po hráče. Ať už se to týká šaten či toalet. V současné době se plzeňský stánek do těchto norem nevejde. Pokud by se nic nestalo, nejenže by se tu nehrály evropské poháry, ale od roku 2012 by se tu nemohly pořádat ani zápasy první a druhé ligy. Rekonstrukce stadionu je tedy v každém případě nutná.

V čem změny spočívají?
Je zpracován návrh na čistě fotbalový stadion. Fotbalová plocha se zrušením atletického oválu přisune blíže k západní tribuně. Ze tří zbývajících stran bude prostor doplněn dalšími tribunami pro diváky. Zvítězila varianta menšího stadionu s kapacitou dvanáct tisíc až dvanáct a půl tisíce diváků. Je to samozřejmě levnější varianta a zároveň snadněji postavitelná. Dá se dělat za provozu. V současné chvíli se připravuje nultá etapa, která představuje zahájení stavby. Práce na posunu hrací plochy a první části tribun se musí odehrát v letní pauze, kdy se fotbal nehraje. Projekt teď zpracovává firma Plzeňský projektový a architektonický ateliér.

Jak se úpravy dotknou fanoušků?
Nejprve se postaví kompletně nová východní tribuna. Budou na ní pevně přichycené sklopné sedačky, kvůli snazšímu úklidu. Ve finální podobě je zakryje střecha. Diváci se mohou také těšit na novou výsledkovou tabuli. Nejenže na ní uvidí skóre, ale také si budou moci prohlédnout detaily některých akcí. Změna bude i v tom, že divák bude moci přistoupit přímo k tribuně. Když se dostane do prvního patra, bude mít přístup do středu tribuny, do kotle. Po schodech pak může dolů či nahoru. Tak je to standardní pro většinu stánků, například na novém stadionu Slavie. Ve spodní části každého segmentu tribuny budou toalety i občerstvení. Divák tak bude moci využívat totéž jako na plzeňském hokejovém stadionu. Mělo by se zpříjemnit nakupování vstupenek i odbavování po příchodu na stadion.

Počítá se i s prostory pro vlajkonoše hostů?
Jistě. S policií jsme konzultovali, jaká trasa by byla pro jejich příchod nejlepší tak, aby se mohli dostat rovnou ke svému uzavřenému sektoru, aby se nesetkali s domácími fanoušky.

Tato verze však není první. Jak vypadala ta původní?
Byla uzpůsobena tak, aby zaručila splnění podmínek pro stadion nejvyšší kategorie Elite, kromě počtu míst k sezení. V programu Ligové stadiony 2012 jsou podrobně stanoveny požadavky, jak velké mají být šatny pro hráče i zázemí pro funkcionáře. Svůj samostatný sektor musí mít i novináři a fotografové. K dispozici tu musí být také konferenční místnost. To všechno se do stávající tribuny nemůže vejít jinak, než že by se zde omezily prostory pro šatny a kanceláře. Proto jsme navrhli rohové věže, které by chybějící zázemí nahradily. Ve spodní části se mělo nacházet technické zázemí, prodej vstupenek, toalety. Zásahy se měly provést i na západní tribuně. Plánovalo se prodloužení střechy, zakrytí ochozu a zakrytí hlavního vstupu. Nakonec se ale rozhodlo pro okleštěnou verzi. Ta splňuje normy pro českou nejvyšší soutěž i pro evropské poháry. Ale není to komplexní stadion nejvyšší kategorie. Všechny úpravy v prvních etapách se týkají především fanoušků. Zázemí pro hráče, novináře, VIP hosty, atd. dozná změn až v dalších etapách.

Proč se neuskuteční složitější varianta?
Z finančních důvodů. Tento návrh je ovlivněn snahou o co nejlevnější řešení. Je to jedna z nejlacinějších variant, aby bylo zakryté sezení a stálo to co nejméně peněz.

Nemrzí vás to?
Nepopírám, že jako architekti si umíme vymyslet tvarově mnohem zajímavější tribuny. Rádi bychom dělali miliardové stavby, to ale v žádném případě není tenhle případ.

A rýsuje se někde jinde po republice taková miliardová stavba?
Ne, v České republice určitě ne. Naprosto odlišné je to třeba v Kataru, kterému bylo přiděleno Mistrovství světa ve fotbale 2022. Tam jsou k dispozici úplně jiné peníze. Vyrostou tam nádherné stadiony, které snad budou mít i klimatizaci. Podobné to je v Rusku. U nás teď něco takového není vůbec možné.

Máte zkušenosti s navrhováním stadionů?
Ano. Náš ateliér zpracoval projekty pro několik sportovišť, v Praze například stadion v Počernicích či stadion v Chebu. A také některé atletické stadiony.

Navrhl jste i ten pro plzeňské atlety. Na čem je založený?
Jeho podoba vzešla z několika setkání s atlety. Poměrně detailně jsme rozebírali, jakou mají představu a požadavky. Bude tam funkční tribuna se šatnami a zázemím. Nejedná se o žádnou monstrózní stavbu. Ale je tam i možnost dostavění dočasných tribun pro případ, že by se tu konalo například mistrovství republiky v atletice.