Osmnáct metrů hlubokou a dva metry širokou studnu pravděpodobně z konce 19. století objevili archeologové při průzkumu jižní části náměstí Republiky v Plzni.

„Je vystavěna z kamenných kvádrů a hladina vody je v ní asi v sedmi metrech pod terénem,“ řekl ředitel Útvaru investic Evžen Kaucký. Uvnitř studny je dřevěná pumpa a studna je v současné době překryta deskami. V nejbližších dnech odborníci rozhodnou, jak budou s nálezem nakládat dál.

„Jde o překvapivý nález, protože studna není zachycena na žádných dobových mapách a vyobrazeních. Jediná zmínka o ní je z roku 1881, kdybyla pravděpodobně vystavěna, ale fungovala zřejmě jen do roku 1890. ak ztratila význam, protože v té době byla vystavěna vodárna v Doudlevcích,“ řekl archeolog ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek Radek Široký, který se výzkumem na náměstí zabývá.

Práce na rekonstrukci náměstí Republiky pokračují podle Kauckého podle plánu a měly by být dokončeny koncem roku. V současné době probíhá třetí, poslední etapa, která zahrnuje prostor od jižní části katedrály směrem k veřejným záchodkům. Rozhodnuto je už i o přístavbě a pergole s občerstvením, která je k domečku s WC přilepena, a o jejíž další existenci se v souvislosti s úpravami plochy náměstí diskutovalo. „Zůstane na svém místě a po dohodě s architetem Janem Soukupem bude upravena tak, aby ladila s novou podobou náměstí,“ řekl starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach (ODS).

Rekonstrukce náměstí včetně pokrytí novou kamennou dlažbou z porfyrového kamene bude stát asi 150 milionů korun.