Díky využití moderních výzkumných metod bude možné tyto dnes už zaniklé a opomíjené památky detailně zdokumentovat a už v průběhu letošního roku je prezentovat veřejnosti na obou stranách hranice pomocí specializovaných map, článků, knih, nebo podcastů.

Katedra tímto projektem navazuje na dlouhodobé obdobné aktivity, zejména na výzkum tábora v Letech u Písku a na výzkumy na Jáchymovsku. „Nově otevíráme téma pobočních táborů nacistického koncentračního tábora Flossenbürg, především dokumentujeme tábory u Holýšova, represivní zařízení na Karlovarsku, ale i v Německu. Pozornost věnujeme také komunistickým táborům u Horního Slavkova,“ popisuje Michal Preusz z katedry archeologie FF ZČU.

Nejnovějším mládětem v plzeňské zoo je zhruba dvoutýdenní samička velblouda dvouhrbého. Je to už dvaadvacáté odchovávané mládě tohoto druhu. Většinou se v Plzni rodí mláďata velbloudů každoročně na jaře mezi březnem a květnem.
Plzeňská zoo má po roce dalšího velblouda, podívejte se na fotky

Do dokumentace táborů se zapojí vědci osmičlenného česko-německého projektového týmu a také vybraní studenti. Základem jejich práce budou archivní průzkumy dochovaných písemností, map a plánů. Bohužel k řadě táborů se takové zdroje, často záměrně, nedochovaly a je nutné hledat jinde.

„Proto využíváme také dochovanou takzvanou šedou, oficiálně nepublikovanou literaturu, a svědectví pamětníků. Studujeme také elaboráty tajných služeb, zejména v případě komunistických táborů to jsou informační reporty americké CIA,“ říká Preusz.

Nejcennějším výstupem projektu bude dokumentace opomíjených památek 20. století, která bude základem pro moderní formy prezentace a zvyšování povědomí o nich.

Ilustrační foto.
Bezcitný vrah zase útočil sekerou. Vyvázl s podmínkou

„Zároveň poslouží k posílení jejich památkové ochrany, neboť podklady budou předány Národnímu památkovému ústavu v Plzni a Lokti a budou využívány při sběru vzpomínek pamětníků pod vedením Post Bellum. Veškeré výsledky projektu budou edukativně prezentovány široké veřejnosti na obou stranách hranice, neboť i temné stránky historie jsou nedílnou součástí společného kulturního dědictví regionu,“ dodává Preusz.