Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli rondeloid, pravěké kruhovité hrazení

Plzeň – Nález takzvaného rondeloidu při výzkumu v Plzni-Křimicích, tedy kruhového příkopovitého ohrazení vybudovaného v mladší době kamenné, oznámili včera archeologové v Plzni.

24.7.2013 1
SDÍLEJ:

Místo nálezu rondeloidu při výzkumu v Plzni-Křimicích. Jde o kruhové příkopovité ohrazení z mladší doby kamennéFoto: ZČM v Plzni

V západních Čechách je teprve čtvrtým svého druhu a lze ho datovat do kultury s vypíchanou keramikou. Odborníci ho zachytili při výzkumu před plánovanou stavbou městského okruhu Domažlická – Křimická.

„Rondeloid má průměr asi 47 metrů čtverečních," řekla archeoložka Alena Novotná ze Západočeského muzea v Plzni, jež výzkum provádí.

„Zachytili jsme zhruba 100 stupňů pomyslného kruhu. Tyto rondely se vyznačují tím, že mají čtyři vstupy, vždy proti sobě vůči světovým stranám, po 90 stupních. Rondeloid měl zřejmě socio-kultovní význam," uvedla. Obyvatelům tedy nesloužil k obranné funkci, ale pravděpodobně ke shromažďování a provádění kultů.

Podle Novotné je nález rondeloidu zatím nejdůležitějším zjištěním na zkoumané ploše, tedy v lokalitě s jedním z největších zkoumaných neolitických sídlišť v Čechách. „Výzkumy tam probíhají již od roku 1996. Loni a letos odkrytá plocha je součástí značně rozsáhlého sídelního areálu z mladší doby kamenné, neolitu, situovaného v průmyslové zóně východně od jádra městské části Křimice," uvedla Novotná.

Neolitici představují první tzv. zemědělské obyvatelstvo, které je charakteristické kromě pěstování obilí a chovu domácích zvířat také usedlým způsobem života, výrobou keramiky a textilu a zhotovováním typických kamenných nástrojů. Při výzkumu byly nalezeny i půdorysy nadzemních kůlových staveb a velké množství zahloubených objektů s artefakty, které příslušely lidu kultury s lineární keramikou a kultury s vypíchanou keramikou.

Kromě neolitického sídliště byly na ploše zjištěny také stopy osídlení z dalších etap pravěku – mohylové kultury střední doby bronzové, halštatského a pozdně halštatského až časně laténského období. „Do vrcholného středověku až novověku lze datovat liniový objekt, který je snad pozůstatkem zaniklé cesty," uvedla archeoložka.

Spojnice Domažlické a Křimické ulice je součástí tzv. západního okruhu.

Autor: ČTK

24.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení