Tématem devátého ročníku festivalu arabské kultury je město. Program se zaměří především na architekturu, urbanismus a veřejný prostor. Ředitelka akce Tereza Svášková doporučuje dnešní přednášku Vzhůru do města!, jež se uskuteční v prostorách Moving Station. Pozvání přijali egyptský architekt Yaseer Mahgoub, jenž se specializuje na velké stavební projekty v Zálivu, a jeho slovenská kolegyně Milota Sidorová. Večer moderuje plzeňský architekt a historik Petr Klíma.

Zítra Arabfest nabízí mezinárodní konferenci o roli ženy ve veřejném prostoru na Blízkém východě, jež se koná na půdě filozofické fakulty. Pohovoří zde novinářka Petra Hlaváčková nebo fotografka vystupující pod pseudonymem Nora Noor. „Za zmínku stojí páteční promítání snímku nominovaného na Oskara Poslední v Aleppu, který bude premiérově uveden v Plzni,“ doplnila Svášková.

Veřejná prostranství: Pěší propojení U Ježíška, Plzeň
Stavba roku má přihlášky

Největší nápor návštěvníků očekávají organizátoři, kterými jsou studenti a absolventi Západočeské univerzity v Plzni, v sobotu. Program se koná v DEPO2015 a pro příchozí je vstup dobrovolný. Připraveno bude 10 souběžných scén. Zájemci mohou ochutnat orientální dobroty, jako třeba falafel či pravý velbloudí burger, přichystána bude též várka šafránového piva nebo arabská káva z džezvy.

Festival podpoří ženy bez střechy nad hlavou

Sobotní prodej specialit typických pro země Blízkého východu podpoří dobrou věc. Organizátoři Arabfestu se totiž rozhodli finančně pomoci sociálnímu projektu Kuchařky bez domova. Iniciativa zaměstnává ženy bez střechy nad hlavou a dává jim tak šanci začlenit se zpátky do společnosti.

Ochrana pro řidiče i pro stromy.
Unikátní svodidla. Ochrana pro řidiče i pro stromy

Pokud vás myšlenka zaujala, najděte si na orientálním marketu v DEPO2015 kuvajtský stánek. „Výtěžek z prodeje pokrmů půjde právě na sociální projekt,“ uvedla za organizátory Michaela Vaňková.

Letošní tým dobrovolníků čítající 20 mladých lidí si na sobotu připravil i další zajímavosti. Zájemci mohou pořídit netradiční dárek na trzích, vyzkoušet si orientální tance nebo se vydat na degustaci arabského vína.

„Sobotní program je uzpůsobený pro celou rodinu, každý si najde to své,“ dodala Vaňková. Malí i velcí návštěvníci se mohou zaposlouchat do Příběhů ze světa slunce, které bude vyprávět Felix B. Truffattore. K dispozici bude též animační dílna. Sobotní den uzavře koncert marocké zpěvačky Hafsy Rmich.

Festival, kam loni zamířilo kolem 1800 lidí, končí v neděli.

Otevření stezky si nenechalo ujít několik desítek lidí.
Kaňonem Berounky vede druhá stezka