Hlavní halu v Papírně zaplnili prodejci kávy, čaje, orientální módy, šperků, kosmetiky i exotických pochoutek. Zejména ženy lákal stánek u vstupu do haly. „Náš sortiment se skládá z věcí dovezených převážně z Dubaje ve Spojených arabských emirátech, ale i z Turecka, Libanonu a Indie. Zákaznice se hodně zajímají o parfemované oleje. Novinkou jsou inhalační krystaly s eukalyptem a mentolem, která krásně protáhnou dutiny. Máme i vykuřovadla, módu z Pákistánu, modlitební koberce a spoustu pochutin. Většinou jsou to věci, které se tady v běžných obchodech nedají koupit,“ představuje nabídku Helena Trojanová, spolumajitelka internetových obchodů s orientálním zbožím a arabskými parfémy.

Mnoho návštěvníků přilákala vůně kávy ve stánku Orient Coffee. „Nabízíme tureckou kávu tradičně připravenou v džezvě, a to jak klasickou, tak s vlastním orientálním kořením. To je naše specialitka,“ říká během přípravy voňavého nápoje Anna Fremrová. Jen o pár metrů dál lidé ochutnávají ve stánku plzeňské Dobré čajovny různé druhy čajů. Za pultem stojí Kateřina Kocumová: „Lidem nejvíc chutná marocký čaj. To je směs zeleného čaje s mátou. Pije se hodně slazený.“

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

V Papírně nechyběly ani stánky s nabídkou různých specialit. Letos poprvé dorazil tuniský street food, který nabízí jehněčí klobásky se sázenými vejci a hranolky nebo třeba falafel, což jsou smažené kořeněné kuličky z cizrny.

Organizátoři letos zvolili pro Arabfest téma sportu. „Připravili jsme projekci dokumentárního filmu, který mimo jiné reflektuje roli žen ve sportu, a také výstavu nazvanou Síň slávy věnovanou arabským reprezentantům. „Na přípravě se podílela grafička Tereza Koterová, která vyučuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara a také studentka blízkovýchodních studií Anežka Dragounová,“ dodává koordinátorka festivalu Michaela Vaňková.

V ulici Jakuba Jana Ryby je celá alej rozkvetlých sakur
Plzeňské ulice rozzářily květy sakur. Podívejte se na záplavu růžové krásy

Letošní festivalovou novinkou je Charitativní běh na podporu organizace Lékaři bez hranic, který se uskuteční v neděli 14. dubna v Borském parku v Plzni. Reagujeme tak na aktuální situaci na blízkém východě, kde tato humanitární organizace také působí,“ dodává Michaela Vaňková.

Festival arabské kultury podpořila Západočeská univerzita v Plzni. „Na organizaci akce se podílejí dobrovolníci z katedry blízkovýchodních studií. Zapojili se i studenti a vyučující z dalších fakult,“ uzavírá koordinátorka.