Policie stále pátrá po anonymovi, který ve čtvrtek vyhrožoval útokem na nespecifikovanou mateřskou školu. V Plzni situaci monitoruje jak městská policie, tak Policie České republiky. "V této věci úzce spolupracujeme s Policií ČR," potvrdila mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová. Strážníci i policisté obchází místní školky a upozorňují ředitele škol, aby byli obezřetní.

"Mateřskou školku obchází od rána jak městská, tak státní policie. Všude máme videotelefony, takže vždy vidíme, kdo jde do budovy. Jsem domluvená se zaměstnanci, že kdyby byl venku náhodou nějaký rozruch, tak vezmeme všechny děti a půjdeme do chodby, kde nejsou žádná okna," řekla Blanka Linhartová, ředitelka 51. mateřské školy v Částkově ulici na Slovanech.

Na situaci okamžitě zareagovali ve Všerubech. Starosta Václav Bernard ve čtvrtek rozhodl, že před vchod u tamější mateřské školy se ještě tentýž večer nainstaluje kamera. „Takový krok jsem uvítala. Myslím, že kamera je kvůli bezpečnosti a přehlednosti výborným řešením,“ ocenila ředitelka Simona Vroblová Váchalová. Doplnila, že v pátek ráno do školky dorazilo 13 dětí z 23. Někteří rodiče totiž měli strach, a tak raději svého potomka nechali doma. V Draženově, kde Vroblová Váchalová vede soukromou školku Benjamínek, zase nechali otevřený pouze jeden vstup. „Navíc rodiče musí pedagogům dopředu zavolat, takže ví, kdo do budovy přijde,“ sdělila.

V Holýšově školku po dohodě se zřizovatelem zavřeli, informaci potvrdila její ředitelka Daniela Leváková. „Máme dvě budovy se třemi vchody, které bychom museli zajistit. Kantorky by stály venku a každého rodiče by ráno i během dne pouštěly dovnitř po jednom. Dohromady máme 186 dětí, z nichž některé odcházejí už po obědě, jiné později odpoledne. Po dohodě se zřizovatelem se nám logisticky méně náročná, a především bezpečnější zdála varianta vůbec neotevřít,“ vysvětlila Leváková.

Také v Tachově nechalo mnoho rodičů své ratolesti raději doma. "Podle informací z tachovských i mimotachovských mateřských škol v našem obvodu skutečně řada rodičů reagovala na tuto zprávu tak, že nechala děti doma. V Tachově pak policisté obcházeli školky a ředitelkám situaci vysvětlovali. Doporučili, aby byli zaměstnanci školek obezřetní, aby vrátka zůstala zamčena a podobně," uvedl vedoucí odboru školství Městského úřadu Tachov Josef Kožnar.