Na své první schůzi složí zastupitelé slib a budou volit tajným hlasováním primátora a městskou radu.

Martin Baxa (ODS), budoucí plzeňský primátor dohodnutý budoucí koalicí, už avizoval, že si nechá v případě svého zvolení i funkci poslance Parlamentu ČR. „Zvládnutí obou nelehkých pozic za čas vyhodnotím,“ prohlásil Baxa.

To ale mění na radnici léta zavedené pořádky. Aby Baxa stihl oba posty, bude se velmi pravděpodobně přesouvat jednání radních i zastupitelů ze čtvrtků na pondělky. To se sice na první pohled nezdá jako problém, ve skutečnosti to ale zasáhne ohromnou magistrátní úřední mašinerii zvyklou vytvářet v daných termínech podklady pro jednání komisí, výborů, radních i zastupitelů.

Hnutí ANO se rozhodlo těsně před volbou radních změnit některé po volbách domluvené nominace svých lidí do vedení radnice. „Na místo náměstkyně primátora pro kulturu a sociální věci nominujeme Elišku Bartákovou namísto Ivany Mádlové. A do čela finančního výboru ekonoma Jindřicha Blažka,“ řekl Deníku šéf krajské i městské organizace ANO Roman Zarzycký.

Koaliční smlouva mezi mezi ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD se musí už definitivně obejít bez podpisu senátora a starosty Slovan Lumíra Aschenbrennera (ODS). Ten se netají nespokojeností nad koalicí s ANO, kterou odmítl podepsat po volbách i nyní. „Nepodepsal jsem ji a nepodepíšu,“ potvrdil včera Deníku Aschenbrenner.

Zarzycký uvedl, že klubu ANO to nevadí. „Koaliční smlouva byla upravena a jeho jméno na ní už nefiguruje. Vypadl z koaličního klubu a proto ji nemusí podepisovat,“ řekl Zarzycký.

Aschenbrenner tedy bude zastupitelem za ODS s účastí v klubu ODS, ale bez účasti v koaličním klubu ANO, ODS, TOP09 a ČSSD.