VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anna pamatuje monarchii. Slaví sto let

Dolní Lukavice – Když se Anna Průchová narodila, vládl rakousko–uherský císař František Josef I. Jako malé děvče pamatuje první světovou válku.

26.7.2013
SDÍLEJ:

Anna Průchová z Dolní Lukavice v pátek oslavila 100 letFoto: Michal Böhm

V pátek paní Průchová oslavila sté narozeniny. Jubilantce přišel popřát hodně zdraví zástup gratulantů. Mezi nimi nechyběl starosta Dolní Lukavice Vítězslav Opálko.

Rodačka z Dolní Lukavice během oslav vzpomínala hlavně na dětství. Narodila se jako čtvrtý potomek. „Jako dítě jsem si hrávala u sýpky u výjezdu na Horní Lukavici, protože naproti měli rodiče pole. Ráda jsem se chodila koupat do řeky a hodně času trávila ´Na hořici´ ve višňovce," vypráví Průchová.

S úsměvem na rtech popisuje, jak ráda vyšívala, když pásla husy. V patnácti letech si oblíbila četbu románů.

V šesti letech nastoupila do dolnolukavické základní školy. Bavily ji všechny školní předměty. V jedenácti letech přešla do měšťanky do Přeštic – v Rebcově ulici. „Když mně bylo patnáct let, nastoupila jsem na výpomoc do zahradnictví pana Jiráska v parku. Po dvou letech jsem přešla na jinou práci – do lesa Háje do ´Hlinek´, kde jsem sušila hlinku," dodává žena.

Jubilantka se rozpovídala také o nelehkém životě. „Když mně byl rok, otec byl odveden do první světové války. Po válce se vrátil velmi hubený, zestárlý a měl plnovous. Bála jsem se ho. Na frontě byl zraněn a od té doby kulhal," vzpomíná stoletá Anna Průchová.

V osmnácti letech jí zemřela maminka. „Musela jsem zůstat doma a starat se o mladšího bratra Františka," vzpomíná.

Anna Průchová z Dolní Lukavice v pátek oslavila 100 letVe 24 letech se vdala a do roku 1950 vlastnila s manželem pekárnu. „Znárodnili nám ji. Auto jsme byli nuceni prodat za směšnou cenu 3000 korun četníkovi, koně nám také sebrali," posteskne si Průchová.

Poté až do důchodu pracovala v Energovodu jako kuchařka. Seniorka dnes žije v dolnolukavickém penzionu Haydnův dům. Po úvodním hudebním vystoupení místních dětí z Lukaváčku starosta obce Opálko paní Průchové blahopřál a předal dárky od obce. Následoval slavnostní přípitek a gratulace od příbuzných, přátel a obyvatel Dolní Lukavice. „Každé narozeniny se u nás slavily, jako dítě jsem dostávala od maminky bábovku nebo dort a nějaký drobný dárek," vybavuje si Průchová.

Jubilantka oslavila se stými narozeninami i svátek. „Je to pro obec opravdu čest mít ve svých řadách stoletého občana, a v případě paní Průchové s jejím zdravím a především zájmem o veškeré dění to platí obzvlášť. Proto a s ohledem na její nelehkou rodinnou situaci rozhodlo zastupitelstvo obce uspořádat na její počest dnešní oslavu," řekl starosta Opálko.

Autor: Martin Švec

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Viktoria dostala facku od posledního týmu švýcarské ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení