Ne všichni mají tu možnost trávit Vánoce doma se svou rodinou. Jak budou letos trávit Štědrý den plzenští policisté, hasiči nebo řidiči tramvají?

Jiří BoučekJiří Bouček, strojvedoucí
Na Štědrý den mě čeká šichta do Chebu. Vánoční dárky rozbalíme až pětadvacátého prosince odpoledne, až přijdu z práce. Mám desetiletého synka a dá se říct, že už je zvyklý, že se Štědrý den posouvá. Naštěstí to není každý rok. Bývá takové nepsané pravidlo, že svobodní nebo ti, kteří mají starší děti, tak většinou dostávali služby na Vánoce. Služba na Štědrý den je šichta jako každá ostatní.

Tomáš BělochTomáš Běloch, řidič tramvaje
Dárky rozbalím asi 23. prosince, protože den po Štědrém dnu jdu zase do práce. Že nejsem na Štědrý den doma, snáší moje rodina dobře. Děti nemám. Štědrý den v práci už jsem zažil dvakrát. Když je člověk profesionální řidič, musí brát v potaz, že jde do práce na Vánoce. Myslím si, že na Štědrý den bude asi větší klid, protože v tramvaji pojede méně lidí. Zatím jsem nezažil nic neobvyklého při vánoční službě.

Miloslava ŽůrkováMiloslava Žůrková, všeobecná zdravotní sestra
Na Štědrý den sloužím do šesti hodin večer a dárky rozbalíme ještě ten den kolem osmé. Na přípravu štědrovečerní večeře jsem zaměstnala rodinu. Ve zdravotnictví pracuji už třicet let, takže už si rodina zvykla. Posunem na jinou hodinu je ta atmosféra trošku narušená, jsem unavená z práce a musím si ledacos připravit dopředu, abych příliš nezatížila rodinu. Vánoční atmosféru si uděláme i v práci.

Marek SinkuleMarek Sinkule, strojník vodohospodářských zařízení
S žádnými dárky nepočítám, tedy ani neřeším jejich rozbalování. Rodinu nemám, takže trávit večer na Štědrý den v práci pro mě nepředstavuje komplikaci. Ve stávajícím zaměstnání trávím Štědrý den v práci v podstatě každoročně. Je potřeba být neustále v pohotovosti a dbát na bezproblémový provoz, proto neplánujeme žádnou speciální štědrovečerní oslavu.

David TrochDavid Troch, policista
Vánoce si udělám pětadvacátého prosince dopoledne po skončení pracovní směny. Na Štědrý den jsem v zaměstnání už poněkolikáté, takže jsem na to zvyklý. Myslím, že rodina to snáší dobře. Chápe, že někdo musí být v pohotovosti. V práci si společně dáme k obědu jen řízek a bramborový salát , protože musíme být schopni kdykoliv vyjet. Služba na Štědrý den je stejná jako každý jiný den.

Miroslav MouleMiroslav Moule, hasič
Vánoční dárky rozbalíme už třiadvacátého prosince. Rodina to bere dobře, malé děti nemám a s manželkou jsme si za pětatřicet let na podobné věci zvykli. Za tu dobu bylo osm až dvanáct případů, kdy jsem měl službu právě na vánoční svátky. Během Štědrého dne jednotlivé směny dodržují rituály. Mají společnou večeři a většinou pak tráví čas sledováním televizních pohádek i dalších pořadů.