Hned chvíli po předání směny vyjeli hasiči z Plzně–středu (Pobřežní) a Košutky k úniku olejové látky na řece Mži u Radčic. Látka tvořila souvislou vrstvu na hladině řeky a šířila se směrem k Plzni. Pracovníci hasičské chemické laboratoře z Třemošné zjistili, že se jednalo o motorový nebo hydraulický olej. Hasiči našli zdroj jeho úniku u odpadních rour pod zde sídlící firmou a okamžitě začali instalovat dvě provizorní a jednu pevnou nornou stěnu u vodárny na konci Radčic po celé šířce vodního toku. Olej zachycený u stěn zlikvidovali sorbentem.

Zbylí hasiči, kteří zůstali na Košutce, vyrazili k otevření bytu, kde se nacházela žena, která upadla a nemohla vstát. Pak se vyrazilo směr Škoda Transportation. „Jedeme na prohlídku nových objektů, abychom se seznámili s prostředím,“ řekl Martin Suchý, který včera zastupoval velitele čety. Hasiči musí obhlédnout terén a podívat se, kde je v nových výrobních halách například umístěný generální klíč, který je univerzální pro odemčení všech dveří.

I záchranáři z Pobřežní už v té době chtěli odjet z Radčic, ale ouha. Vytrvalý déšť ještě více rozmáčel půdu na břehu řeky a jejich cisterna zapadla. Většinou přece vyprošťují hasiči, ale kdo vyprostí je? Z Košutky do Radčic vyjíždí s jeřábem strojník Ivan Štibora. Ale pokud v bahnitém terénu uvízne i hasičský jeřáb, těžko ho pak odtud někdo dostane.

Hasiči se snažili upravit terén před koly zapadlé Tatry lopatami. „To snad neni možný. Loprais s tím zvládne Dakar a ty s tím nehneš?“ špičkují řidiče. Pak zkouší ještě podložit kola větvemi, ale všechny pokusy vyjet končí neúspěšně.

Poslední možnost je naviják. Štibora musí s jeřábem zůstat na alespoň o něco pevnější cestě a obává se, že lano navijáku bude krátké. Nakonec ale hasiči napojí snad všechny lana, která v jeřábu jsou, a připojí je k cisterně. Lano se napne a cisterna konečně pomalu klouže správným směrem k jeřábu.

Zbytek hasičů na stanici Košutka se zatím věnuje kontrole zásahových vozů. „Je totiž pondělí, a to vždy znamená údržbu techniky,“ vysvětluje Suchý. Také je třeba očisit i ráno použité norné stěny a odklidit do skladu pytle se sorbentem, který zbyl.

„Dnes jsme nestihli ani odbornou přípravu. Budeme ji muset nechat na odpoledne,“ říká Suchý. Odborná příprava je probírání teorie v učebně, kterou hasiči každý den absolvují. Také se ještě nemohou vyhnout povinným dvěma hodinám sportu, aby si udrželi kondičku.

Ani na jiných stanicích se hasiči nenudili. Z vysílačky se ozývala například hlášení o výjezdu k hlášené bombě u krajského soudu nebo k nehodě dodávky na přivaděči k dálnici několik kilometrů před Rokycany. Z dodávky převrácené na bok vyvázl řidič bez zranění. Rokycanští hasiči zajistili místo nehody a uniklé provozní kapaliny zlikvidovali sorbentem.