Šest betonových nádob osázených javory babykami má už zakrátko oživit prostor na Anglickém nábřeží u budovy Komerční banky.

Betonové kontejnery už kdysi stály v rozích náměstí Republiky, kde jsou dnes zlaté kašny. „Tehdy v nich byly vysazeny také javory babyky, po rekonstrukci náměstí (před deseti lety, pozn. red.) se tam už ale nevrátily,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku.

S Anglickým nábřežím má radnice v budoucnu smělé plány. Je to totiž jedno z míst, kde chce v budoucnu mít podzemní parkovací dům. „Sloužil by rezidentům v historickém jádru města, kde se těžko řeší garážování,“ uvedl Petr Raška z Útvaru koncepce a rozvoje. Zatím však jde jen o vytipované místo, jakousi rezervaci plochy. Dalším takovým je náměstí TGM, kde by podzemní parkoviště mohla využívat nedaleká banka a rovněž rezidenti. Třetím uvažovaným místem je parkoviště pod mostem Generála Pattona, kde by ale auta stála na povrchu.

Anglické nábřeží se dříve jmenovalo Charkovské. V 50. letech minulého století tu stála pětimetrová socha Josefa Vissarionoviče Stalina, dílo zmizelo v roce 1962. Nahradila ho velká palma, jež byla umístěna na podstavec. V 70. letech minulého století byl prostor nově upraven a stojí tu socha ženy, jíž v chladném počasí kdosi nasazuje tlusté pletené ponožky.