Správce areálu, zoologická zahrada, přišla s nápadem poměrně rozsáhlé rekonstrukce. Hodlá opravit spodní část hlediště a upravit pódium, na promítací ploše se objeví obří obrazovka. Ta má sloužit zejména pro ekologickou výuku dětí, v létě tu může běžet kino. „Celý projekt je rozdělen do tří etap a předpokládané náklady činí přibližně 23 milionů korun,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Právě první fáze rozpočtovaná zhruba na 12 milionů korun zahrnuje ještě například zastřešení bazénu pro dravce a rekonstrukci současné promítací místnosti na zázemí pro dravé ptáky. Na tuto část projektu chce město získat peníze z operačního programu Životní prostředí, protože se tu má rozběhnout ekologická výchova pro školáky, která je nyní soustředěna na statek Lüftnerka. Návrh budou schvalovat ještě městští zastupitelé.

Postupně se ve střední části areálu amfiteátru počítá také s vybudováním botanické expozice a s výstavbou nové budovy pro dravce. Ředitel zoo Jiří Trávníček potvrdil, že v amfiteátru zůstanou i zavedené hudební koncerty. „Nebude jich ale víc než tak dva tři ročně, aby nerušily obyvatele Vinic,“ podotkl Trávníček.

Práce jsou rozvrženy zhruba na dva roky. Z hlediště má zůstat jen jeho spodní část s místy asi pro šest až sedm tisíc lidí, dnes zchátralé a rozlámané lavičky v horní polovině zmizí a místo nich bude sloužit travnatá plocha k sezení v případě, že přijde víc diváků. „Doby, kdy na Portu chodilo až třicet tisíc lidí, se už asi nevrátí,“ míní Trávníček. Peníze na rekonstrukci amfiteátru se zoo pokouší sehnat asi deset let. „Co si amfiteátr vydělá akcemi, vracíme zpátky do jeho oprav. Jde zhruba o 400 až 500 tisíc korun,“ poznamenal ředitel s tím, že za tyto peníze se už zrekonstruovalo například sociální zařízení.

Rekonstrukci amfiteátru by uvítal Jiří Daron, organizátor Metalfestu, jehož třetí ročník se chystá letos v červnu. „Byla by to každopádně nádhera. Znamenalo by to lepší komfort pro lidi, kteří na festival dorazí. Vzhledem k tomu, že akce má vzrůstající popularitu a účastnit se jí budou fanoušci tvrdé muziky z celého světa, bylo by to vhodné,“ řekl Deníku Daron.

Přírodní divadlo, jehož stavba byla zahájena v roce 1952, bylo otevřeno v areálu Parku kultury a oddechu na Lochotíně 8. května 1961. Divadlo bylo tehdy sice uvedeno do provozu, ovšem definitivně dokončeno a zkolaudováno bylo až v prosinci 1963. Přírodní amfiteátr vznikl podle návrhu architekta Františka Sommera. Svůj věhlas získal právě díky legendární Portě, která se zde pravidelně konala deset let (1981–1991).