Pět let jezdili fanoušci metalu do Plzně do lochotínského amfiteátru za tvrdou muzikou. Dalších pět let budou mít zřejmě smůlu, organizátoři musí hledat jiné prostory. Důvod? Rekonstrukce amfiteátru a přiklepnutá dotace na ni. Fanoušci Metalfestu se bouří, sepisují petice, město tvrdí, že vyjednává výjimku. Ale úřad, který evropské dotace rozděluje, říká, že podmínky jsou dané. A v případě jejich nesplnění město 25milionovou dotaci vrátí i s pokutou.

Město na rekonstrukci polorozpadlého areálu získalo dotaci ve výši 85 procent nákladů, podmínkou však je, že se tu po dobu pěti let nesmí konat akce, které mají nadregionální dosah. Laicky řečeno vadí akce, na něž jezdí lidé z celé republiky nebo ze zahraničí. A to je příklad Metalfestu nebo koncertů podobných loňskému vystoupení kapely Lucie. „Tyto akce ovlivňují trh v Evropském společenství, vzniká veřejná podpora," argumentuje Ivo Grüner (ČSSD), předseda výboru Regionální rady (RR), přes který tečou dotace z Bruselu.

Místní akce nevadí. Bez problémů se sem tedy může příští rok vrátit Majáles, už letos tu zoo bude znovu pořádat sokolnické ukázky, vystupovat tu mohou i regionální kapely či soubory. Městu je to ale málo. „Chceme docílit toho, aby se v amfiteátru mohly konat i další akce," říká plzeňský náměstek pro kulturu Martin Baxa (ODS).

Problém je však v tom, že se město a úřad RR neshodnou v základním pohledu na věc. Město tvrdí, že se veřejná podpora v kultuře řešit nemusí, úřad oponuje, že žádný takový materiál nemá. Podle Grünera Plzeň už předem přistoupila na to, že na Lochotíně nadregionální akce pořádat nebude.

„Město původně přišlo s žádostí o dotaci, v níž byly i velké akce typu Metalfest. Právě kvůli veřejné podpoře ale mělo nárok jen na dotaci ve výši padesát procent nákladů. Plzeň tedy svůj návrh přepracovala, vynechala nadregionální akce a tím pádem dosáhla na 85procentní příspěvek," vysvětluje Grüner s tím, že nyní, když je dotace dávno schválená a rekonstrukce je v plném proudu, nemůže město žádat změnu podmínek.

Navíc podle něj není ani možné, aby se případně vrátila jen část dotace, město si nechalo jen 50 procent a velké akce v amfiteátru povolilo. V případě porušení podmínek dotace musí město vrátit plných 25 milionů korun a navrch by zřejmě zaplatilo i pokutu.

Právě proto je nyní vedení města opatrné, snaží se vyjednat pro festivaly a jiné akce výjimky. „Děláme všechno pro to, abychom získali odpověď na to, co je akce, která zakládá veřejnou podporu, a co není," řekl Deníku ředitel Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Náměstek Baxa potvrdil, že je ve hře dokonce varianta projednávání a povolování každé jednotlivé akce zvlášť.

K rozhodnutí o tom, co je či není veřejná podpora, bude v některých případech potřeba názor od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by konání či nekonání Metalfestu na Lochotíně mohly ovlivnit petice, jež sepsali fanoušci.

Organizátoři Metalfestu zatím definitivní rozhodnutí nemají. „Čekáme na finální vyjádření, které by mělo být v únoru. Kdyby amfiteátr nevyšel, máme v záloze jiné místo, neméně atraktivní," slíbil Vladimír Sendler. Konkrétní prostory prozradit nechtěl, mluví se například o ploché dráze na Borech.

Lochotínský amfiteátr, který první návštěvníky přivítal začátkem 60. let, prochází rekonstrukcí od konce loňského roku. Hotovo má být do konce letošního června. A co se změní? Především hlediště, v jehož spodní části budou osazeny plastové lavičky. Horní část bude zatravněna a celková kapacita se sníží na necelých 17 tisíc návštěvníků. Rekonstrukcí projdou i schodiště a nad pódiem přibude nová obrazovka v HD kvalitě o rozměrech více než 12x7 metrů s připojením na internet a dálkovým ovládáním obrazu.

Třebaže ředitel zoo, jež má amfiteátr ve správě, Jiří Trávníček se už dříve pro Deník vyjádřil, že se dál počítá s promítáním filmů, zatím není jisté, zda se tu budou letos o prázdninách konat tradiční Filmové noci. Radek Uhlíř z pořádající agentury se v pátek k tématu odmítl vyjádřit, na sociálních sítích ale organizátoři naznačili, že v případě zamítavého stanoviska mají vytipovaný náhradní prostor. Jasno má být během února. Jisté je, že se sem znovu vrátí sokolnické ukázky, ovšem až po kolaudaci. „Do té doby budou, stejně jako koncem loňské sezony, probíhat poblíž pavilonu žiraf. Začnou tradičně v dubnu," prohlásil mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.