Policisté žádný speciální dohled nad novou dopravní situací neplánují. Dopravní hlídka tady bude řešit až konkrétní problémy.

Řidiči si musí trasu nastudovat

V první etapě, která bude trvat do konce července, se uzavře celá spodní část Americké mezi Škroupovou ulicí a Wilsonovým mostem přes Radbuzu. „Auta nad 7,5 tuny už nevjedou na Americkou vůbec, ostatní vozy včetně městské hromadné dopravy se budou muset začít řídit nařízeným omezením,“ potvrdil koordinátor stavby Václav Pelikán. Vozy s nižší tonáží než 7,5 tuny budou smět ve směru od Práce jet po Americké jen ke křižovatce se Škroupovou a Jungmannovou ulicí a tam odbočit vpravo do Škroupovy. Dál po Americké je nepustí zákaz.

Ve směru od Anglického nábřeží budou muset odbočit k Západočeskému muzeu, do Kopeckého sadů a odtud projedou kolem Besedy do Jungmannovy ulice. Nahoru k Divadlu J. K. Tyla pro ně nebude průjezd možný. „Je to úzké místo, kterým povede náhradní trasa pro trolejbusy,“ vysvětlil Pelikán.

Paradoxně parkování v sadech ale zakázáno nebude. „Vejde se sem ale méně aut. Už nebudou smět stát příčně k chodníku, ale jen podélně,“ potvrdil náměstek primátora Petr Rund. Auta však už neprojedou Františkánskou ulicí na náměstí, Goethovou a ani Martinskou ulicí. Ta bude volná jen pro dopravní obsluhu.

Cestující budou muset přesedat

Samostatnou kapitolou je městská hromadná doprava. Trolejbusy od Slovan a z Doubravky se budou točit na Anglickém nábřeží zpět a Americké se úplně vyhnou. U muzea budou muset cestující přestoupit na trolejbusy č. 12 a autobusy č. 19, které spojí vlakové a autobusové nádraží s Kopeckého a Smetanovými sady přes Klatovskou třídu, za centrálním autobusovým nádražím se otočí a nazpátek vyrazí Tylovou ulicí na Klatovskou třídu a přes náměstí Republiky zpět k Anglickému nábřeží.

„V dopravní špičce pojedou asi po třech minutách,“ potvrdil Jiří Ptáček z PMDP. Trolejbusy na této trase nebudou potřebovat troleje, používat se totiž budou pouze vozy s alternativním pohonem. Trolejbusová linka č. 16 zamíří od pondělka na Bory po Doudlevecké třídě. Společně s linkou č. 13 (pojede nezměněnou trasou) bude mít šestnáctka privilegium používat křižovatku u Mrakodrapu, odtud zamíří kolem zimního stadionu do Doudlevec a kolem Tyršova mostu na konečnou do Heyrovského ulice. Část spojů č. 12 a 16 zajistí nový spoj č. 15: Pojede z borské Heyrovského ulice Koperníkovou ulicí kolem autobusového nádraží na Novou Hospodu.

Živnostníci se bojí

Podnikatelé, kteří mají na Americké třídě obchody, se zákazů obávají. „Očekáváme pokles tržeb o 30 až 40 procent. Lidi budou rádi, když se těmto místům vyhnou,“ řekl Jan Špilar z rybárny Ocean v Goethově ulici. Zkušenost už má z roku 2006, kdy byla rozkopaná právě Goethova. „Zisk půjde do minusu. Na léto jsme naplánovali rekonstrukci prodejny,“ dodal. Mrzí ho například i to, že letos zaplatil za rezidenční karty pro parkování dvou firemních vozů 14 tisíc korun a město teď v blízkosti jeho prodejny parkování zakáže. „Žádnou kompenzaci neočekávám. Bylo mi řečeno, že se pořád někde kope a precedent v podobě kompenzace si radnice nemůže dovolit,“ krčí Špilar rameny.

Schéma linek č. 20, 33, 39, 40 zde: www.pmdp.cz/uploaded_documents/x1598x_Schema_linek_c._20,33,39,40.jpg

Schéma trolejbusových linek zde: www.pmdp.cz/uploaded_documents/x1598x_Schema_trolejbusy.jpg

Schéma linek N1, N2, N3 zde:www.pmdp.cz/uploaded_documents/x1598x_Schema_linek_N1,N2,N3.jpg

Schéma linek č. 71 a 72 zde: www.pmdp.cz/uploaded_documents/x1598x_Schema_linek_c._71,72.jpg

Související článek na: plzensky.denik.cz/zpravy_region/oprava-americke-asi-zpozdi-trolejbusy20080317.html