V současné době je ulice v úseku od křižovatky s ulicemi Škroupova a Jungmannova po Resslovu ulici a v opačném směru od Goethovy po ulici V Šipce otevřena jen pro hromadnou dopravu, cyklisty, taxislužby, vozy integrovaného záchranného systému a zásobování po celých 24 hodin.

Navrhovaná změna začne platit, pokud ji schválí orgány města, tedy nejdříve v horizontu několika týdnů.

 „Režim na Americké byl tématem, na kterém se názory stran v naší koalici významně rozcházely. Proto si velmi vážím toho, že jsme se dokázali domluvit. Finální řešení vnímám pozitivně. Připravujeme k němu celou řadu dalších kroků, u kterých věřím, že potěší chodce i řidiče,“ řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

TechTower v Plzni na Světovaru – jeden z nejmodernějších technologických parků v ČR poskytující deset tisíc m2 unikátního zázemí pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele. Stavba vyšla na 780 milionů korun.
TechTower v Plzni se otevřel. Pro veřejnost se chystají prohlídky

Náměstek primátora Aleš Tolar (STAN), odpovědný za dopravu, vidí pozitivum dohody o Americké v tom, že zůstane naplněn hlavní cíl předloni zavedeného opatření, a sice upřednostnění veřejné dopravy na Americké. „Jakkoli vnímám hlasy řidičů i některých kolegů v koalici, kteří omezení aut kritizovali, jsem rád, že vyslyšeli mé argumenty o tom, že po uzavření Americké se zde MHD přestala zpožďovat, veřejná doprava je zde rychlejší, v důsledku levnější, z čehož profitují desítky tisíc lidí, kteří tudy denně autobusy a trolejbusy projíždějí,“ řekl Aleš Tolar.

K úplnému znovuotevření Americké nevidí důvod ani na straně řidičů aut. „Z denního sledování provozu vychází, že s omezením se již naučili žít a využívat objízdných tras. Kvůli uzavřené Americké tak žádné kolapsy nevznikají,“ řekl náměstek pro dopravu. Noční otevření dopravy přijal, protože nebude mít negativní vliv na MHD.

Parkoviště na místě bývalého Domu kultury Inwest v Plzni
Deset let od referenda. Na místě bývalého Domu hrůzy je stále prázdná díra

Noční otevření ulice kvituje radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň). Slibuje si od toho pozitivní vliv na vyšší bezpečnost. „Neutěšenou situaci v noci na Americké se snažíme řešit posílením policie a pozitivní vliv lze očekávat i od toho, že se zde zvýší v noci automobilový provoz,“ řekl Jiří Winkelhöfer.

 „Pro Piráty je prioritou co nejlepší průjezdnost MHD. Jsem rád, že výsledný koaliční návrh naše požadavky splňuje. Jednotlivé investice budeme připravovat v maximální součinnosti s dalšími stranami tak, aby všechny změny proběhly hladce,” uvedl technický náměstek primátora Pavel Bosák.

Zástupci koaličních stran se rovněž dohodli, že bude pokračovat příprava projektu stavební úpravy Americké třídy spočívající ve zrušení zastávkových zálivů, zúžení vozovky ve prospěch chodníků a ozelenění ulice, realizována by měla být v letech 2024 až 2025. Teprve po těchto stavebních úpravách bude znovu posouzen dopravní režim v této ulici.

Parkoviště, vzniklé rekonstrukcí stávající odstavné plochy u autobusového nádraží na náměstí Emila Škody v Plzni, je od  1. února zpoplatněné. Jde o druhé P+R parkoviště ve městě, kde parkovací lístek slouží jako jízdenka do MHD.
Parkoviště u Škodovky už není zdarma, řidiči po zaplacení získají lístek na MHD