Respektive na nočním nepořádku: nejvíc trestné činnosti je tu o víkendech právě v noci.

„Nechceme už dál přihlížet tomu, že tam jsou návštěvníci v pátek a v sobotu přepadáváni, místo je kolbištěm pro pěstní souboje a dochází tam 
k drobným krádežím," prohlásil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který má bezpečnost ve městě včetně městské policie na starost. Město tu už o víkendech posílilo dohled strážníků – slouží tu dvoučlenná hlídka a dva psovodi se psy a chce tu nainstalovat další kameru. „Bude 
u Práce pod pomníkem," potvrdil šéf magistrátního odboru bezpečnosti Aleš Průša.

Americká má už nyní dvě kamery, ty ale sledují hlavně dopravu. Jedna je rovněž 
u Práce, druhá na rohu Americké a Škroupovy ulice. Další je pak až na Denisově nábřeží za Wilsonovým mostem. Nová otočná kamera má mít kvalitnější rozlišení, takže pachatelé budou snadněji identifikovatelní.

Potyčky mají vyvolávat cizinzi

Policie během akce navštívila několik podnikůProblémovými místy jsou kromě prostoru u Práce a kolem McDonald´s u Mrakodrapu hlavně okolí nonstop podniků. „Incidenty jsou tu běžné. Chodí sem Rumuni a Ukrajinci," poznamenala barmanka jednoho z tamních podniků. To připouští i Průša. Při jedné z posledních razií se tu policisté poohlíželi právě po Rumunech, kteří tu mají vyvolávat potyčky. To, že je Americká místem násilí vyprovokovaném skupinami cizinců, zmínil i ředitel plzeňské policie Pavel Krákora.

Jenže kvůli tomu svolaná nedávná páteční večerní razie, jíž se zúčastnil i primátor Zrzavecký, trvala jen mezi 20.-22. hodinou. A to se Americká teprve rozkoukává, skutečně ožívá až mnohem později.

Kontrolní akce sice ještě nebyla oficiálně vyhodnocena, přesto šéf odboru bezpečnosti přiznává, že cizince, které měla na mušce, neodhalila.

Radnice začala jednat s majiteli a provozovateli nočních klubů, z jedenácti oslovených se jí přihlásilo pět. Město chce spoluprací s hospodskými docílit například toho, aby nedovolili hostům vynášet ven sklo, zejména v létě, a zajistili tak kolem svého podniku pořádek. „Nevěřím, že tohle pomůže. Bar u amerického pomníku se nedávno stal nekuřáckým. Tím víc hostů s cigaretou bude popíjet venku. Pochopitelně ze skla," domnívá se barmanka.

Město ale například nezakázalo na Americké třídě herny s automaty, které sem přitahují třeba kriminální živly. „Je to problematické. Pokud zakážeme jeden takový podnik, můžeme být nařknuti z diskriminace. To by musely být zavřeny všechny," dodal Průša.

K zákazu hazardu se ale město nechystá, vyhláškou jen omezilo počet adres s automaty. Z některých míst tedy sice automaty zmizely, na povolených adresách ale automaty paradoxně přibývají.