Přes den se naopak současný režim o něco zpřísní. Cílem je zachovat hladký průjezd MHD v dopravních špičkách a současně ulevit řidičům osobních automobilů v době, kdy se netvoří zácpy.

Uzavřeným úsekem Americké nyní projíždí za hodinu 65 až 80 vozidel MHD, k tomu linkové autobusy a dále zhruba 120 ostatních vozidel. Celodenní intenzitu lze odhadnout na 2 800 vozidel.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Mnoho řidičů bohužel značky s dopravním omezením nyní nerespektuje. Nová pravidla proto budou přes den přísnější a pro policii bude snažší jejich dodržování kontrolovat,“ říká náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar s tím, že v budoucnu by provoz na Americké třídě měl kontrolovat i kamerový systém a radarové měření.

Nově budou mít od 1. září totiž výjimku povolující průjezd úsekem ve směru ulic Goethova – V Šipce již jen vozy MHD, zásobování na Americké třídě, vozidla policie a IZS. Ubydou tedy taxíky a ostatní dopravní obsluha, která bude možná jen ve směru od Klatovské třídy. Dopravní obsluha Tylovy ulice (v prvním bloku mezi Klatovskou a ulicí kardinála Berana) bude muset využívat průjezd ulicí V Šipce. Město i nadále připravuje stavební úpravu střední části Americké, která zvýrazní společenský význam ulice, bude psychologicky více působit proti neoprávněným vjezdům a přibude i zeleně.

Prudké deště a nedostatečně zakryté staveniště bylo 15. srpna tohoto roku příčinou vytopení 4. ZŠ v Kralovické ulici v Plzni.
Situace na vytopené 4. ZŠ v Bolevci je nejistá. Ve hře jsou náhradní prostory

„V návrhu je 12 nových stromů, vozovka se zúží, sníží se obrubníky, zastávkové zálivy nahradí tzv. „zátkové“, kdy vozy MHD zůstávají stát ve vozovce. Jedinou výjimkou bude zastávka U Práce směrem dolů, kde zůstane z provozních důvodů zastávkový záliv. Naším cílem je, aby ulice byla rovnocenná pro chodce, cyklisty i auta. Součástí bude i celoplošná oprava vozovky, kde bude probarvený asfalt a položí se i nová dlažba pro pěší. V takto upraveném prostoru by pak mohly být i předzahrádky,“ dodává Aleš Tolar.

K otevření Americké nočnímu automobilovému provozu se již před časem vyjádřil i projektový manažer společnosti Poved Petr Náhlík: „Jako dopravák jsem sice spíše pro trvalé uzavření Americké, ale jsem rád, že se našlo alespoň toto kompromisní řešení, které neohrozí průjezdnost pro MHD v dopravních špičkách. Určitě se ale téma různých dalších variant zprovoznění v budoucnu vrátí, třeba jakmile se zrealizuje projekt nové čtvrti Ameside v místě bývalého Domu kultury, která bude generovat další množství dopravy.“

Vrtulník W-3A Sokol letecké záchranné a pátrací služby armády ČR.
Záchranka tu musí zůstat. Na vládu míří otevřený dopis z Plzeňského kraje

Rozhodnutí města kvitují i řidiči. „S nočním otevřením Americké souhlasím, nebudu ji muset v noci objíždět stejně jako mnozí další po sadovém okruhu kolem Měšťanské besedy,“ říká například řidič rozvozové služby Jiří z Plzně.

Město Plzeň má už schválenou studii úprav Americké třídy a zadává ji projektantovi. Uvedené úpravy by se proto mohly realizovat už v roce 2025.