Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alšovy postavy sestoupily z fasád

Plzeň - Uspořádat novou výstavu neznamená jen vytáhnout obrazy z galerijních fundusů a pověsit je na zdi výstavních síní. Za přípravou některých výstav jsou měsíce práce, během nichž se odborníci věnují badatelské činnosti a podaří se jim nalézt zapomenutá díla či objasnit nové zajímavé souvislosti.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Mikoláš AlešFoto: čtk

To vše předcházelo i přípravě výstavy Mikoláš Aleš v Plzni, která byla minulý týden otevřena v Masných krámech v Pražské ulici a v budově Západočeského muzea v Kopeckého sadech. Společně ji připravili odborníci ze Západočeské galerie (ZČG) a Západočeského muzea (ZČM) v Plzni. Výstava představuje Alše jako tvůrce sgrafit, která zdobí téměř dvě desítky domů ve městě.

„Mikoláš Aleš (1852 – 1913) je exponovaná osobnost s velmi rozsáhlou bibliografií, takže by se mohlo zdát, že je z badatelského hlediska uzavřená," řekl při zahájení výstavy Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni, a dodal, že tvůrci výstavy a rozsáhlé šestaosmdesátistránkové publikace však dokázali přijít s novými informacemi.

„Především jsme se zaměřili na vztah Alše a architekta i stavitele Rudolfa Stecha (1858 – 1908), muže který malíře do Plzně v roce 1892 pozval. Právě pro domy, které Stechova firma stavěla, Aleš sgrafita navrhoval. Navíc architekt Stech do Plzně přinesl novorenesanci," uvádí jeden ze spoluautorů výstavy i doprovodné publikace Petr Domanický (ZČG) a dodává, že pátrali také po tom, kdo byli investoři, kteří si nechali vyzdobit domy Alšovými motivy z českých dějin. „Byli to Židé," připomíná Petr Domanický. „Je možné spekulovat o tom, že tuto symboliku na výzdobu svých domů zvolili židovští investoři jako gesto, jímž se přihlásili k české části Plzně," poznamenává Domanický.

„Návrhy Aleš vytvářel na tak zvané kartony ve Stechově ateliéru v poměru 1 : 1. Linie kreseb byly perforovány a poté přeneseny na čerstvou bílou fasádu domů. Sgrafita a fresky na domech pak vytvářeli Alšovi spolupracovníci architekt Josef Farkač a malíři Jindřich Duchoslav Krajíček a Josef Bosáček. Aleš na lešení nelezl," přibližuje vznik slavných sgrafit další ze spoluautorů výstavy Jan Mergl (ZČM). Dodává, že již na počátku 20. století začaly velké figurální kartony přitahovat pozornost sběratelů , a tak většina z nich byla v soukromých i státních sbírkách uchována.

Výstava Mikoláš Aleš v Plzni potrvá v Masných krámech a budově ZČM do 3. listopadu. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek ZČG a ZČM nebo je zapůjčily Archiv odboru stavebně správního Magistrátu města Plzně, Národní galerie v Praze i Památník národního písemnictví.

Autor: Hana Josefová

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu
2

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení