Jednotka pěší roty aktivních záloh je zformovaná u Krajského vojenského velitelství (KVV) v Plzni. Aktivní záložáci, kteří jsou součástí zálohy ozbrojených sil České republiky, jsou primárně určeni k ostraze objektů důležitých pro obranu státu. Za poslední tři roky se jejich počet v kraji navýšil.

V regionu se pěší roty aktivních záloh podílejí na mnoha veřejných akcích, ať už jde o Slavnosti svobody, dny s Integrovaným záchranným systémem nebo Den ve vzduchu v Plasích. „V současné době má Krajské vojenské velitelství Plzeň 81 příslušníků pěší roty aktivních záloh, což je padesátiprocentní naplněnost. Od roku 2016 se její počet navýšil zhruba o 15 procent,“ sdělil Jiří Novák z KVV Plzeň.

REGION JE V PRŮMĚRU

„Pěší rota aktivních záloh plzeňského krajského velitelství má naplněnost na celorepublikovém průměru. Důležité je říci, že velkým ‚konkurentem‘ pěší roty aktivních záloh jsou jednotky aktivních záloh vytvářené u bojových útvarů. Plzeňské krajské velitelství má v evidenci dalších 70 příslušníků aktivních záloh zařazených právě u těchto jednotek,“ dodal Novák.

ZÁLOŽÁKŮ PŘIBYLO I DÍKY PROPAGACI

Osmadvacetiletý Plzeňan Karel Wagner je v aktivní záloze už více než osm let a jak sám říká, za posledních několik let záložáků v Plzeňském kraji výrazně přibylo. Důvodem je podle něj cílená náborová kampaň. „Pamatuji si, jak jsem na plzeňských Slavnostech svobody poprvé viděl náborový leták na získání nových rekrutů. Říkal jsem si, že všeobecná připravenost není od věci, tak jsem se přihlásil. Dnes jsem si jistý, že aktivní zálohy mají smysl,“ konstatoval Wagner.

Výhodou aktivních záloh podle Wagnera je, že zájemce o službu může nastoupit k jednotce podle vlastního výběru: „Člověk se může rozhodnout, kde chce sloužit já jsem byl prvních pět let součástí jednotky v Plzni a pak jsem přestoupil do Žatce, kde mají podle mě velitelé větší zkušenosti,“ zhodnotil.