VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cihly usnadní život postiženým lidem

PLZEŇ - Premiérová akce pomáhá mentálně hendikepovaným bydlet mimo ústavy.

30.5.2007
SDÍLEJ:

Známý herec Ondřej Vetchý přijel do Plzně v roli prodavače cihel. Včera u Branky dokázal, že i tato role mu sedí, dokázal přilákat ke koupi hodně Plzeňanů. Ti přispěli stokorunou na chráněné bydlení pro mentálně postižené občanyFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Mentálně postižení lidé, kteří žijí v ústavech nebo s rodiči, mají šanci postavit se na vlastní nohy a žít vlastním životem ve vlastním bytě.

Vůbec poprvé se v Plzni koná akce Cihla, která podporuje mentálně postižené. Poprvé se také díky Plzeňanům kupujícím symbolické šamotové cihly budou moci klienti diakonie Českobratrské církve evangelické v Plzni nastěhovat do dvou bytů na Klatovské třídě, kde budou bydlet sami tak jako ostatní, tzv. normální lidé.

Tedy ne tak úplně sami. V každém bytě mají bydlet po třech ti, co mají lehké nebo středně těžké mentální postižení. „Teď máme 12 zájemců o tento druh bydlení, z nich budeme v první fázi vybírat šest lidí,“ říká. K novým nájemníkům budou docházet terénní pracovníci, kteří jim pomůžou v nutných záležitostech. Cílem je vždy dosáhnout u lidí co největší samostatnosti,“ říká Jana Kalousová z plzeňské diakonie. Chráněné byty se mají otevřít uživatelům už v srpnu. Diakonie ve spolupráci s městem plánuje ještě rekonstrukci činžovního domu, kde by vznikly další dva chráněné byty s kapacitou 12 klientů.

Benefiční akce, která se pořádá v Česku již osmým rokem, má velkou podporu známých osobností. Prodavačem cihel v Plzni byl včera herec Ondřej Vetchý, dnes akci podpoří poslanec Zdeněk Prosek nebo herečka Zorka Kostková, v pátek bude za pultem stát herec Miroslav Táborský.

„Tohle je prostě způsob, jak si pomáhá společnost, jak lidé pomáhají lidem, a to je něco, co by se mělo podporovat, protože je to dnes, v této době, moc potřeba,“ řekl před začátkem plzeňské akce Táborský.

Akci vymyslela organizace PORTUS, které se v Praze povedlo loni prodat 13 000 cihel. To Plzeňané jsou ve svých plánech skromnější. „Objednali jsme tisíc cihel. V Praze se jedná o dlouhodobou akci, my celý program zhustili do čtyř dnů. Sám jsem zvědav, jaký zájem o cihly bude,“ vysvětluje Petr Klement, který má na starosti doprovodný program.

Koho můžete u branky vidět

STŘEDA 30. května:
Prodávající patroni: Zorka Kostková, Antonín Procházka ml. , Zdeněk Prosek (poslanec).
Koncert od 18 h.: M. H. S. – plzeňská kapela
ČTVRTEK 31. května:
Prodávající patroni: Marcela Krejsová (náměstkyně primátora), Pavel Karpíšek (krajský radní).
Koncert od 18 h.: TIDITADE – pražská skupina
PÁTEK 1. června:
Prodávající patroni: Miroslav Táborský (herec), Olga Kalčíková (náměstkyně hejtmana).
Závěrečný koncert od 20 h. (Korandův sbor, Anglické nábřeží) – cena 200 korun: PACORA TRIO (Slovensko/ Moldávie), Dj DIOME (Plzeň)
Soutěž pro děti:
Děti mohou namalovat obrázek na téma Jak si představují chráněné bydlení. Soutěž probíhá po celou dobu akce Cihla 2007 a končí 15. června. Do té doby mohou děti obrázek odnést do kavárny Kačaba. Soutěž má dvě věkové kategorie. Od 5 do 10 let a od 11 do 15 let. Nejlepší tři výkresy budou oceněny výrobky z kavárny Kačaba a budou v kavárně vystaveny.
Cihlu si můžete koupit za stokorunu, případně můžete přispět kdykoliv na tento projekt libovolnou částkou na účet číslo 733474369/0800.

Cihla pomůže splnit sen

První prodávající u Branky byla včera sociální pracovnice diakonie Jana Kalousová. „Je důležité, že máme možnost veřejnosti takto o sobě říct a představit náš program na pomoc postiženým. Aby si splnili svůj sen a bydleli samostatně,“ vysvětluje smysl celé akce.

Jako důležité vnímá i to, že akce má patrony v podobě známých herců. „Věřím, že nám patroni pomůžou přilákat kolemjdoucí, protože je tato akce v Plzni poprvé,“ přeje si pracovnice.

Každý, kdo si cihlu koupí, přispěje stokorunou na podporu programu Můj 1+0 chráněné bydlení. „Cihlu může buď nechat zde na chodníku, společně s ostatními pak vznikne věž. Může ji zároveň také ozdobit barvami nebo si ji vzít domů. Zároveň od nás dostane certifikát, který podepíše patron,“ popisuje Kalousová.

Těším se na cestu do neznáma

Rozdává letáky u Branky a láká kolemjdoucí ke koupi symbolické šamotové cihly. Podporuje tím projekt, který má pomoci právě jemu.

Miroslav Harmáček má totiž bydlet v jednom z bytů, který v rámci chráněného bydlení pro mentálně postižené získala plzeňská diakonie Českobratrské církve evangelické. Díky prodeji cihel může diakonie byty zrekonstruovat a získat finance na práci sociálních pracovníků, kteří budou Mirkovi a jeho kamarádům pomáhat při bydlení.

„Je to taková cesta do neznáma, já se ale moc těším, chci se starat sám o sebe,“ říká s nadšením 32letý Harmáček. Od srpna se má do bytu na Klatovské třídě nastěhovat, bude ho obývat ještě se dvěma klienty. Strach prý nemá, přestože je zatím zvyklý bydlet jen s rodiči. „Ano, bydlím s rodiči ve Skvrňanech, ale chci si to vyzkoušet sám. Rodiče mě také podpořili, abych se více osamostatnil,“ vypráví mladý muž.

A s čím by mohl mít na začátku problémy? „Já nevím, snad to zvládnu. Ale přece jenom, vařit moc neumím, vlastně vůbec. Ještě si tak uvařím čaj nebo namažu rohlík. To mi bude muset někdo pomoci,“ uvažuje Harmáček.

Těší se i na to, že získá další kamarády a známé. „Zatím znám většinou jen lidi z Diakonie. Věřím, že i díky přestěhování přibudou další kamarádi,“ přemýšlí nahlas Mirek Hamáček.

Harmáčka čeká ještě další změna. Od poloviny června nastupuje do McDonald´s. „Bydlení bude něco stát, musím si přivydělat k invalidnímu důchodu. Beru něco přes šest tisíc, to by nestačilo,“ říká s důležitostí v hlase a je vidět, že je hrdý na to, co ho čeká. Právě integrace do společnosti a posílení samostatnosti a také zvýšení sebevědomí je cílem chráněného bydlení.

Miroslav Harmáček tvrdí, že se svým postižením nemá výraznější problémy. „Ne, lidi se ke mně chovají dobře. Jenom občas se mi smějí třeba školáci v tramvaji nebo taky holky. Ale mně to nevadí, já si z toho nic nedělám,“ odolává chmurám budoucí nájemník bytu na Klatovské.

Jenom s průběhem akce Cihla u Branky zatím není moc spokojen. „Čekal jsem větší zájem, myslel jsem, že lidé budou kupovat cihly víc,“ přece jen smutně dodal Miroslav Harmáček. Na soudy je ale čas, akce teprve začíná.

30.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ostatní - Nabízíme flexibilní práci 40 000 Kč

Masážní salon hledá sympatiké dívky s příjemným vystupováním a vzhledem. Nabízená práce je flexibilní a vhodná pro všechny kdo se chtějí učit novým věcem. Preferujeme předchozí zkušenost. Nabízíme spolupráci společně s ŽL s vyřízením rádi pomůžeme. Pokud máte zájem, zašlete Váš stručný životopis s aktuállní fotografií na uvedený email.

Management - Management Vedoucí 23 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti stravovacích služeb Manažer restauračního provozu - manager trainee. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manažer restauračního provozu BAGETERIE BOULEVARD, Do našeho týmu BB v OC Olympia Plzeň hledáme pracovníky na vedoucí pozici - manager trainee., Zkušenost z fastfoodu bude oceněnou výhodou. Vhodné pro absolventy středních škol., Nabízíme jasnou kariérní dráhu a příležitost k rozvoji. Firemní školení a certifikace., Přijďte rozdávat radost kvalitním jídlem. Neváhejte a zašlete nám svůj životopis nebo zavolejte. , Zam. výhody: Sleva na stravování v BAGETERII BOULEVARD, příplatky za práci o víkendu a práci ve svátek, ošatné, k měsíční mzdě finanční bonus.. Pracoviště: Restaurace bageterie boulevard - oc olympia, Písecká, č.p. 972, 326 00 Plzeň 26. Informace: Jiří Kubát, +420 724 175 502.

Výroba - Výroba Montážní dělník 96 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor na výrobní lince. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 96 kč. Volných pracovních míst: 41. Poznámka: Jedná se o nenáročnou práci převážně vsedě, je potřeba mít manuální zručnost a dobrý zrak, spolehlivost, pečlivost a zodpovědný přístup k práci., Nabízíme zabezpečené ubytování, dopravu a služby koordinátora, docházkový bonus, možnost stravování., První kontakt: osobně. Pracoviště: Agency worker company s.r.o. - novem car interior desing k.s., Líšťanská, č.p. 520, 330 33 Město Touškov. Informace: Marek Matej, +420 732 483 997.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 20 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Pracovník/pracovnice v restauračním provozu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovník v restauračním provozu BAGETERIE BOULEVARD, Do provozu restaurace BB v OC Plzeň Plaza hledáme zaměstnance na hlavní pracovní poměr. Vhodné i pro absolventy učebních oborů a středních škol. Přijďte rozdávat radost kvalitním jídlem., Nabízíme:, - Trvalý pracovní poměr na dobu neurčitou, - Možnost práce na zkrácený pracovní úvazek, - Nástupní měsíční mzdu + bonusy, - Příplatky za práci o víkendu, ošatné, - Firemní školení a certifikace, - Sleva na stravování v naší restauraci, Neváhejte a zašlete nám svůj životopis nebo zavolejte., , Zam. výhody: Sleva na stravování v BAGETERII BOULEVARD, příplatky za práci o víkendu a práci ve svátek, ošatné, k měsíční mzdě finanční bonus., Mzda je uvedena pro plný úvazek.. Pracoviště: Bageterie boulevard nc plzeň plaza, Radčická, č.p. 2861, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jiří Kubát, +420 724 175 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Kozlí den bezpečnosti ve Šťáhlavech.
6

Kozlí Den bezpečnosti pobavil i poučil děti ze Šťáhlav

Šumavská jen s autobusy a bez aut, setkávací místo u nádraží a užší Sirková

Plzeň - Městští architekti nakreslili možnosti nové podoby významného, ale dnes poměrně zanedbaného území kolem hlavního vlakového nádraží.

Vietnamci měl ruku uříznout balící stroj, tvrdí policie

Plzeň, Blovice - Muž vietnamské národnosti, jehož objevili ve středu večer náhodní svědci na Klatovské třídě s amputovanou rukou, si podle dosavadního vyšetřování ublížil sám. 

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Replika Svatováclavské koruny opustí Karlštejn kvůli Městu Touškovu

Město Touškov – Pětihodinová výstava zahájí třídenní Touškovské slavnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT