Mentálně postižení lidé, kteří žijí v ústavech nebo s rodiči, mají šanci postavit se na vlastní nohy a žít vlastním životem ve vlastním bytě.

Vůbec poprvé se v Plzni koná akce Cihla, která podporuje mentálně postižené. Poprvé se také díky Plzeňanům kupujícím symbolické šamotové cihly budou moci klienti diakonie Českobratrské církve evangelické v Plzni nastěhovat do dvou bytů na Klatovské třídě, kde budou bydlet sami tak jako ostatní, tzv. normální lidé.

Tedy ne tak úplně sami. V každém bytě mají bydlet po třech ti, co mají lehké nebo středně těžké mentální postižení. „Teď máme 12 zájemců o tento druh bydlení, z nich budeme v první fázi vybírat šest lidí,“ říká. K novým nájemníkům budou docházet terénní pracovníci, kteří jim pomůžou v nutných záležitostech. Cílem je vždy dosáhnout u lidí co největší samostatnosti,“ říká Jana Kalousová z plzeňské diakonie. Chráněné byty se mají otevřít uživatelům už v srpnu. Diakonie ve spolupráci s městem plánuje ještě rekonstrukci činžovního domu, kde by vznikly další dva chráněné byty s kapacitou 12 klientů.

Benefiční akce, která se pořádá v Česku již osmým rokem, má velkou podporu známých osobností. Prodavačem cihel v Plzni byl včera herec Ondřej Vetchý, dnes akci podpoří poslanec Zdeněk Prosek nebo herečka Zorka Kostková, v pátek bude za pultem stát herec Miroslav Táborský.

„Tohle je prostě způsob, jak si pomáhá společnost, jak lidé pomáhají lidem, a to je něco, co by se mělo podporovat, protože je to dnes, v této době, moc potřeba,“ řekl před začátkem plzeňské akce Táborský.

Akci vymyslela organizace PORTUS, které se v Praze povedlo loni prodat 13 000 cihel. To Plzeňané jsou ve svých plánech skromnější. „Objednali jsme tisíc cihel. V Praze se jedná o dlouhodobou akci, my celý program zhustili do čtyř dnů. Sám jsem zvědav, jaký zájem o cihly bude,“ vysvětluje Petr Klement, který má na starosti doprovodný program.

Koho můžete u branky vidět

STŘEDA 30. května:
Prodávající patroni: Zorka Kostková, Antonín Procházka ml. , Zdeněk Prosek (poslanec).
Koncert od 18 h.: M. H. S. – plzeňská kapela
ČTVRTEK 31. května:
Prodávající patroni: Marcela Krejsová (náměstkyně primátora), Pavel Karpíšek (krajský radní).
Koncert od 18 h.: TIDITADE – pražská skupina
PÁTEK 1. června:
Prodávající patroni: Miroslav Táborský (herec), Olga Kalčíková (náměstkyně hejtmana).
Závěrečný koncert od 20 h. (Korandův sbor, Anglické nábřeží) – cena 200 korun: PACORA TRIO (Slovensko/ Moldávie), Dj DIOME (Plzeň)
Soutěž pro děti:
Děti mohou namalovat obrázek na téma Jak si představují chráněné bydlení. Soutěž probíhá po celou dobu akce Cihla 2007 a končí 15. června. Do té doby mohou děti obrázek odnést do kavárny Kačaba. Soutěž má dvě věkové kategorie. Od 5 do 10 let a od 11 do 15 let. Nejlepší tři výkresy budou oceněny výrobky z kavárny Kačaba a budou v kavárně vystaveny.
Cihlu si můžete koupit za stokorunu, případně můžete přispět kdykoliv na tento projekt libovolnou částkou na účet číslo 733474369/0800.

Cihla pomůže splnit sen

První prodávající u Branky byla včera sociální pracovnice diakonie Jana Kalousová. „Je důležité, že máme možnost veřejnosti takto o sobě říct a představit náš program na pomoc postiženým. Aby si splnili svůj sen a bydleli samostatně,“ vysvětluje smysl celé akce.

Jako důležité vnímá i to, že akce má patrony v podobě známých herců. „Věřím, že nám patroni pomůžou přilákat kolemjdoucí, protože je tato akce v Plzni poprvé,“ přeje si pracovnice.

Každý, kdo si cihlu koupí, přispěje stokorunou na podporu programu Můj 1+0 chráněné bydlení. „Cihlu může buď nechat zde na chodníku, společně s ostatními pak vznikne věž. Může ji zároveň také ozdobit barvami nebo si ji vzít domů. Zároveň od nás dostane certifikát, který podepíše patron,“ popisuje Kalousová.

Těším se na cestu do neznáma

Rozdává letáky u Branky a láká kolemjdoucí ke koupi symbolické šamotové cihly. Podporuje tím projekt, který má pomoci právě jemu.

Miroslav Harmáček má totiž bydlet v jednom z bytů, který v rámci chráněného bydlení pro mentálně postižené získala plzeňská diakonie Českobratrské církve evangelické. Díky prodeji cihel může diakonie byty zrekonstruovat a získat finance na práci sociálních pracovníků, kteří budou Mirkovi a jeho kamarádům pomáhat při bydlení.

„Je to taková cesta do neznáma, já se ale moc těším, chci se starat sám o sebe,“ říká s nadšením 32letý Harmáček. Od srpna se má do bytu na Klatovské třídě nastěhovat, bude ho obývat ještě se dvěma klienty. Strach prý nemá, přestože je zatím zvyklý bydlet jen s rodiči. „Ano, bydlím s rodiči ve Skvrňanech, ale chci si to vyzkoušet sám. Rodiče mě také podpořili, abych se více osamostatnil,“ vypráví mladý muž.

A s čím by mohl mít na začátku problémy? „Já nevím, snad to zvládnu. Ale přece jenom, vařit moc neumím, vlastně vůbec. Ještě si tak uvařím čaj nebo namažu rohlík. To mi bude muset někdo pomoci,“ uvažuje Harmáček.

Těší se i na to, že získá další kamarády a známé. „Zatím znám většinou jen lidi z Diakonie. Věřím, že i díky přestěhování přibudou další kamarádi,“ přemýšlí nahlas Mirek Hamáček.

Harmáčka čeká ještě další změna. Od poloviny června nastupuje do McDonald´s. „Bydlení bude něco stát, musím si přivydělat k invalidnímu důchodu. Beru něco přes šest tisíc, to by nestačilo,“ říká s důležitostí v hlase a je vidět, že je hrdý na to, co ho čeká. Právě integrace do společnosti a posílení samostatnosti a také zvýšení sebevědomí je cílem chráněného bydlení.

Miroslav Harmáček tvrdí, že se svým postižením nemá výraznější problémy. „Ne, lidi se ke mně chovají dobře. Jenom občas se mi smějí třeba školáci v tramvaji nebo taky holky. Ale mně to nevadí, já si z toho nic nedělám,“ odolává chmurám budoucí nájemník bytu na Klatovské.

Jenom s průběhem akce Cihla u Branky zatím není moc spokojen. „Čekal jsem větší zájem, myslel jsem, že lidé budou kupovat cihly víc,“ přece jen smutně dodal Miroslav Harmáček. Na soudy je ale čas, akce teprve začíná.