„Nastevřeno pootevírá dveře k nevšedním setkáním a láká opustit komfortní zónu a vydat se na výpravu za dobrodružstvím. Cesta začíná v terénu současného nezávislého divadla a experimentálních performancí, odkud vede k objevování míst, která touží být nalezena. Zkusíme si být návštěvníkem ve vlastním městě. Pustíme uzdu fantazii. Prozkoumáme městské sny, zenové zahrady, kavárny, výstavní prostory i neobvyklé večírky, kde se prolínají přítomné bytosti s uměleckými díly,” okomentovala program festivalu kurátorka a performerka Heidi Hornáčková.
Návštěvníci festivalu se mohou těšit například na toulání se městem v doprovodu komponované zvukové hry při programu nazvaném Sny z betonu, na ochutnávací výlet do městské divočiny s průvodkyní nebo na spojení opery a elektronické hudby s názvem Operave. Chybět nebude autorské čtení poezie nebo dvě taneční díla, která se budou odehrávat v odlišných prostředích – jedno v divadle a druhé v městském parku. Na programu najdeme také novou činoherní inscenaci o západočeském pohraničí Krajina se sklady.
„Těším se na slovní nebo možná až slovníkovou performance Davida Helána Vydraž dění Slovníkovců, minout byste neměli ani pravidelnou účastnici festivalu Nastevřeno, performerku ka3ka3, která se do Plzně vrací se svou akcí Čas na úklid – těším se, až si ho budu hledat spolu s ní,” řekl programový produkční festivalu a Moving Station Ondřej Sosna.
Festival nabízí rovněž třídílnou sérii workshopů performance ve veřejném prostoru, kterou povede umělec a kurátor Antonín Brinda. Dílna je obzvlášť vhodná pro studenty středních a vysokých škol, ale přijít může i široká veřejnost. „Jak přiblížit formát performance? Je to na poli humanitních věd široce diskutovaný pojem mnoha významů. Obecně se snad dá jednoduše říci, že jde o představení, o uměleckou akci. Performance může být uvedena podle předem daného scénáře i improvizovaně. Může či nemusí zahrnovat účast publika. Může se odehrávat kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv dlouho," vysvětluje produkční Eva Kraftová.