„Brigádu nám zajistila maminka kamarádky, předtím jsme si ji zkoušely sehnat samy, ale všechno bylo beznadějně obsazené,“ řekla Deníku studentka střední školy Lucie Partynglová, která nakonec myje okna řidičům na benzinové stanici. „Ale jsem ráda, vyděláme si tu klidně i osm stovek za den,“ dodává.

Ostatní musí spoléhat na štěstí. „To já měl a našel jsem dobrou brigádu za sto korun na hodinu, jinou brigádu už hledat nebudu,“ říká Šimon Vaník, student z Plzně. Ten pro změnu dělá statistiku projíždějících aut na komunikacích.

Studenti při hledání letního přivýdělku často využívají služeb personálních agentur. „Na naši plzeňskou pobočku se v současné době letních prázdnin denně obrátí řádově na čtyřicet zájemců o práci, uspěje však jen malá část,“ řekl Deníku Pavel Kačán z agentury Manpower. Zájemců o letní práce je hodně, ale nabídka je nízká. A agentury také dávají přednost ověřeným brigádníkům před naprostými nováčky. „Raději přijmeme brigádníky, kteří už u nás pracovali a víme o nich, že jsou spolehliví,“ potvrdila Lucie Bočková z agentury Adecco.

Získání práce může studentům také překazit věková hranice, agentury totiž často požadují věk od šestnácti let. Na práci z penězi a činnosti, kde je třeba větší zodpovědnosti, je nutností být starší osmnácti let. Stejně tak ani na noční práce nemohou být nezletilí přijati.

I tak ale úspěšnému hledači brigády mohou život zkomplikovat požadavky na různá potvrzení, ať už o studiu nebo ke způsobilosti k dané práci.

„Zájemcům bez příslušných potvrzení, například potravinářského, nedoporučujeme si ho na poslední chvíli nechat u lékaře dělat. Zájem je příliš velký,“ dodala Bočková.

Větší šanci získat práci mají studenti, kteří stojí o dlouhodobou brigádu. „Zaměstnavatelé požadují, aby pracovník, který se zaučí, zůstal delší dobu než týden nebo čtrnáct dní,“ vysvětlila Lucie Urbanová z agentury Index Nosluš.

Většina studentů ale nenechala hledání brigády na poslední chvíli. „Uchazeči chodí běžně už v květnu a červnu. První k nám zavítají dokonce už v březnu, aby měli jistotu, že práci skutečně seženou,“ uvedl Michal Lehký z Able Personnel.

Mladí lidé se v dnešní době také nechtějí spokojit s podprůměrnou mzdou. Při výběru brigády proto rozhoduje sazba na hodinu, ale důležitým faktorem je také obtížnost práce a pracovní prostředí. Studenti si raději zvolí práci v kanceláři než na prašné stavbě.

Hledání brigádníkům rovněž komplikují i nezaměstnaní lidé, kteří si potřebují přivydělat, než najdou stálou práci, a důchodci, kteří nechtějí patřit do starého železa. „Samozřejmě bereme i lidi v důchodu, rozhodující je pro nás jejich fyzická zdatnost, ne věk,“ řekla Jana Stockertová z agentury Hofmann.

Studentům tedy nezbývá, než doufat ve štěstí, začít hledat již ve školním roce, anebo místo brigády o prázdninách, jít pracovat třeba v prosinci, kdy je poptávka největší.

Eliška Hřebenářová, Martina Němcová