Většinou jsou přesvědčeni, že by se bez tohoto ´doplňku´ obešli i nadále. „Dlouhá léta jsme v taláru k soudu chodit nemuseli a teď je to najednou nutné. Pro mě to bude znamenat komplikaci v tom, že talár budu muset s sebou všude nosit,“ vysvětluje advokátka Eva Kabelková.

Dodává, že by kvůli talárům měly soudy obhájcům zajistit šatny, kam by si mohli odložit věci a kde by se mohli převléci. „Nepřipadá mi vhodné, abych si talár oblékala na chodbě. Když je to nutné, tak ať máme k dispozici šatny, jako je tomu například ve Francii. Zajímavé možná budou i situace, kdy si obhájce talár zapomene. To se pak líčení konat nebude? Nedokážu si to představit,“ podotkla Kabelková.

Z novinky není příliš nadšený ani advokát František Koranda. Jak ale říká, v nařízení spatřuje alespoň ten přínos, že obhájce bude důstojněji doplňovat soudce a státního zástupce, kteří už taláry nosí. „Na druhou stranu hrozí, že když budu talár nosit celý den všude s sebou, bude nejspíš pořádně zmuchlaný. Stejně nám nakonec nezbude než si zvyknout,“ říká Koranda.

Na to, že by plzeňské soudy zřizovaly kvůli obhájcům šatny, prý ale mohou advokáti zapomenout. Volné prostory nemá ani krajský ani okresní soud. „Nejsme povinni zřizovat pro advokáty šatny. Ostatně nemáme na to ani volné prostory. Obhájci se budou muset zařídit stejně jako státní zástupci, kteří si nosí taláry přehozené přes ruku,“ uvedl předseda Okresního soudu Plzeň–město Jiří Levý.

Povinnost obhájců nosit taláry ke všem hlavním líčením v trestních věcech a také k Nejvyššímu soudu, k Ústavnímu soudu a k Nejvyššímu správnímu soudu, upravuje novela zákona o advokacii, která platí od září 2009. Nařizuje, aby si právníci taláry postupně obstarali. Česká advokátní komora nyní vybírá dodavatele, který ušije taláry pro téměř 9000 aktivních advokátů. Taláry si budou objednávat například přes internet a platit je budou ze své kapsy. Jeden přitom vyjde na několik tisíc korun.