Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advokát by byl rád i na druhé straně

Plzeň - Lidé se na Bílý kruh bezpečí obracejí nejčastěji s právnimi otázkami.

22.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Lubomír Stehlík

„Většina klientů přichází neohlášeně v otevíracích dobách. První kontakt udělají s asistentem, který jim pomůže se zorientovat v poskytovaných službách. Také je pak předá dvěma sloužícím poradcům," vysvětluje psycholožka Petra Špačková, jak vypadá běžná praxe v Bílém kruhu bezpečí, občanském sdružení pro pomoc obětem a svědkům trestných činů, které má v Plzni poradnu v Husově ulici.

Jeden z poradců radí s právními otázkami, zatímco druhý pomáhá v oblasti psychologie. „Výhoda je, že klient nemusí svoji zkušenost popisovat dvakrát," vysvětluje přítomnost obou naráz Špačková.

V minulém roce vyhledalo služby Bílého kruhu bezpečí v Plzni více než 120 obětí a svědků trestných činů, a to nejen při osobní návštěvě poradny, ale také prostřednictvím telefonu či zasláním dotazu e-mailem. „Potenciální čísla ale budou daleko větší, protože těch, kdo seberou odvahu a jdou se svěřit, je vždy méně. Nejspíš sem přijde tak každý pátý," myslí si Špačková.

Většina z nich spíš přichází s právním dotazem. Oproti začátkům Bílého kruhu v Plzni, kdy pomáhal nejčastěji v případech domácího násilí, je dnes počet klientů s tímto problémem asi třetina z celého počtu.

V Bílém kruhu bezpečí také přibývá případů těžkých trestných činů, jako jsou znásilnění nebo pokus o vraždu. „Dřív se s takovými věcmi lidé nechodili svěřovat," odhaduje původ nárůstu Petra Špačková. Více se také mluví o stalkingu, tedy o nebezpečném pronásledování.

Poradci v oblasti psychologie a práva jsou profesionálové, kteří ale svoji práci dělají ve svém volném čase a bezplatně jako dobrovolníci. Mezi právníky tak radí třeba advokáti a soudci. S jejich motivací není problém. „Jeden z advokátů třeba řekl, že když obhajuje různé obviněné a zločince, že by také rád byl i na druhé straně," popisuje myšlenky dobrovolníků Petra Špačková. Také se ale může stát, že dojde ke střetu zájmů. „Plzeň je na tohle malá, ale pravidla služby jsou na to připravená. V takovém případě poradce předá klienta jinému poradci," vysvětluje Špačková.

V plzeňské pobočce pracuje v současné době 21 dobrovolníků a stále dobrovolníky hledá. Otevřeno pro veřejnost je v úterý a ve čtvrtek od 16 do 18 hodin. Bílý kruh žije hlavně z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, kraje a města. Menší část rozpočtu tvoří i dary. Přínosem pro poradnu BKB je i spolupráce se Západočeskou univerzitou, v jejíž budově má své místnosti, takže náklady na provoz nejsou vysoké.

Bílý kruh bezpečí, pobočka v Plzni

Bílý kruh bezpečí, o.s, pomoc obětem a svědkům trestných činů
Husova 11, 301 00 Plzeň, otevřeno v úterý a ve čtvrtek od 16 do 18 hodin
nonstop linka: 257 317 110
mobilní telefon.: 773 551 311
tel./fax.: 377 637 695 (se záznamníkem), www.bkb.cz
e-mail: bkb.plzen@bkb.cz

Autor: Vít Poláček

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skřítek Zdravínek

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení