Plochu náměstí zaplnily stánky se staročeskými specialitami, horkými nápoji i rukodělnými výrobky a ukázkami řemesel. Jedním z těch, co zde ukazují svoji zručnost je i umělecký Kovář Jiří Šimon, který přijel do Plzně až z malé obce Mečeříž u Staré Boleslavi. Na plzeňských adventních trzích je se svým prodejním stánkem, kovářskou výhní a kovadlinou už podeváté.

„Prodávám tu rád. Procestoval jsem celou republiku a Plzeňáci mně přirostli k srdci. Rádi si povídají o tom, co dělám i hodně kupují. Sice jsem o trochu musel zdražit kvůli stoupajícím cenám železa, ale nevím, zda těch pět nebo deset korun je při cenách kovářských výrobků nějaké zdražení. Třeba kovaný otvírák jsem měl loni za 200 korun, nyní je o deset korun dražší,“ vysvětluje čtyřiačtyřicetiletý kovář.

Trhy odstartoval tichý ohňostroj. Na vánoční atmosféru se těší lidé i trhovci | Video: Deník/Pavel Bouda

Se svým stánkem a ukázkami své práce zde bude celý měsíc, ale případných studených dnů se nebojí.

„Mráz mě nezaskočí, jsem zvyklý na zimu, protože jsem horal a lezu často po horách. Taky už vím, kam tady zajít ke kolegům na panáčka. Když je chladnější ráno, tak si společně dáme na rozjezd do jedné nohy a po obědě do druhé, aby se rozproudila krev. Měsíc tu takhle vydržím určitě,“ usmívá se.

Předpovědi na další dny, která slibuje každodenní teploty pod nulou, se nebojí ani další trhovci.

„Nás hřeje gril, ten nám ve stánku drží teplo. Prodáváme tu klobásky a langoše už desátý rok, nejvíc jede klasika, langoš s česnekem, sýrem a kečupem. A stojí pořád stejně, nezdražovali jsme,“ potvrzuje šestadvacetiletá Daniela, spolumajitelka rodinného stánku.

Dlouhá fronta stojí tradičně před stánkem se svařeným vínem. Ten patří k nejoblíbenějším nápojům na trhu.

„Horké nápoje k vánoční atmosféře patří. Svařáky si děláme rovnou tady na míru podle sladkosti. Ale dobrý svařák dělá především kvalitní víno. Máme tu červené i bílé a oproti loňsku jsme museli zdražit o 5 korun, protože nám zvedli ceny dodavatelé vína. Na mrazy jsme připraveni, po těch letech jsme na to zvyklí, máme tu zázemí ve stánku, hůř jsou na tom návštěvníci, ale zima patří k prosinci. S ostatními trhovci se vzájemně podporujeme, ze 70 procent jsou každý rok stejní, už jsme tu taková pospolitní komunita,“ říká Josef Felgr, majitel stánku s horkými nápoji, který se svými společníky jezdí na plzeňské trhy už 16 let.

„Bez svařáku nebo punče si neumíme vánoční trhy a nakupování ani představit. Chodíme sem často, i když třeba nic nekoupíme. Prostě jen kvůli té vánoční atmosféře,“ říká u kelímku se svařeným červeným vínem dvaadvacetiletá Petra, která přišla na plzeňské náměstí se svojí stejně starou kamarádkou Janou.

Adventní trhy v Plzni patří mezi největší v republice. Na náměstí Republiky stojí letos opět více než 120 stánků, z toho asi 20 procent prodejců je úplně nových. Trhy zahájil 23. listopadu v 18 hodin tichý ohňostroj, který na rozdíl od klasického hlučného ohňostroje vydává zvuk pouze při výmetu a při explozi na obloze už žádný hluk nevytváří. Posledním dnem plzeňských Adventních trhů bude sobota 23. prosince.