„V prosinci otevřeme,“ slíbil začátkem listopadu Zbyněk Kolařík, nový nájemce bufetu Adrie na rohu Klatovské ulice a Kopeckého sadů. Do konce roku zbývají pouze dva dny, ale bufet stále zeje prázdnotou. Pohled skrz výlohu prozrazuje jen odstranění některých kusů zařízení. Teď se zdá, že trpělivost dochází i vedení obvodu.

„V prosinci jsme firmu Stravování Kolařík písemně vyzvali, aby otevřela co nejdříve. A že pokud tak neučiní do konce roku, vypovíme s ní nájemní smlouvu,“ tvrdí místostarosta třetího plzeňského obvodu Radislav Neubauer (ČSSD).

Nájemce vyhrál tendr v červenci, v září s ním byla podepsána smlouva. Nájem platí od listopadu. Po obvodu žádal slevu z nájmu o padesát procent na půl roku kvůli plánovaným stavebním úpravám, radní ji však zamítli. Neubauer dodal, že se taková situace stala na trojce poprvé a zaskočila je. „Nepředpokládali jsme, že se najde někdo, kdo vyhraje výběrové řízení, převezme prostor, platí nájem a neotevře,“ podivuje se Neubauer.

Podobně kroutí hlavou i opoziční zastupitel trojky a předseda kontrolního výboru Radoslav Škarda (TOP 09), který dlouhodobě upozorňuje na podivné okolnosti pronájmu bufetu. „Nechápu nájemce. Když platí nájem, má přece chtít zisk,“ míní Škarda. Ten sice snahu obvodu donutit nájemce bufet otevřít vítá, zároveň ale nešetří kritikou. „Je otázka, zda to k něčemu bude. Jestli takový dopis může firmu opravdu donutit, nebo se mu majitel jen zasměje,“ dodal zastupitel.

Jednatel společnosti Zbyněk Kolařík včera telefon nezvedal, na dopis z trojky ale podle informací Deníku zatím nereagoval.

Místostarosta trojky připustil, že obvod pochybil, když do smlouvy nedal lhůtu pro otevření. „V nových smlouvách už podobná klauzule bude,“ podotkl Neubauer s tím, že výpovědní lhůta je tři měsíce. Už nyní je Adrie zavřená téměř rok, každým dalším měsícem bez provozu jen chátrá.

Nájemce do Adrie hledal obvod velmi ztěžka už od února letošního roku. První tendr zrušil, do dalších tří se nikdo nepřihlásil. Trojka postupně zmírňovala podmínky, až spodní hranici nájemného zrušila úplně. Páté výběrové řízení vyhrála firma Stravování Kolařík za 21 tisíc korun měsíčně bez daně. Předchozí nájemce – firma Gastro Plzeň tu přitom platila zhruba 62 tisíc Kč.

Kolařík se o Adrii ucházel už v prvním kole, byl však kvůli formálnímu pochybení vyřazen. Jak Gastro Plzeň, tak Stravování Kolařík mají být podle opozičních zastupitelů z trojky napojeny na podnikatele a vlivného občanského demokrata Petra Štrunce.