Dohoda ACTA proti padělání vyhnala v sobotu Plzeňany do ulic. Čtyři desítky mladých lidí přišly na náměstí Republiky, aby vyslovily svůj nesouhlas se smlouvou proti pirátství, kterou ve čtvrtek v Tokiu podepsalo dvaadvacet členských zemí Evropské unie včetně České republiky.

„Přišel jsem, protože se mi nelíbí smlouva a dopad, který bude mít na naši svobodu,“ tvrdí jeden z protestujících Martin Potůček. Ten se o akci dozvěděl na sociální síti.

„Nejhorší je, že vám celníci mohou zabavit oblečení, pokud jsou značky na něm padělané nebo vám můžou prohledat počítač. Je to vstup do soukromí,“ myslí si Potůček. Stejně jako jemu se tato část dohody nezdála ani europoslankyni Zuzaně Roithové. Ta se i kvůli tomu zasadila o uveřejnění dosud tajného projednávání ACTY. V jedné z posledních verzí smlouvy byla opravdu ustanovena možnost prohledávat počítače a další osobní věci cestujícím na hranicích.

Celníci by tak měli právo prohlížet obsah disků, MP3 přehrávačů, tabletů či paměťových karet za účelem nalezení nelegálně držených nahrávek, které chrání autorský zákon. Aktuální verze dohody podle posledních informací toto prohledávání neumožňuje.

Hlavně mladí lidé mají i přesto strach. „Děsí mě, že internet už nebude svobodné médium. Vše bude hlídané a bude to celé pod vládou nadnárodních organizací,“ dodává Potůček.

K odpůrcům smlouvy patří i Pirátská strana, která na 2. února organizuje celostátní protest v Praze. Sobotní akce byla prý ale spontánně vyvolaná ve všech větších městech naší republiky. „Lidem se dohoda nelíbí, proto se na facebooku domluvili a přišli otevřeně projevit svůj názor,“ vysvětluje Petr Kopač z Pirátské strany. Dohoda se nemá týkat jen internetu, od kterého by piráti měli být postupně odpojováni, ale také třeba patentů a registrovaných značek. „Smlouva je jasně lobovaná velkými korporacemi a absolutně nehájí práva občanů,“ říká Kopač, který přišel na protest v masce hackerské skupiny Anonymous. Ta proti dohodě tvrdě vystupuje například vyřazením webu Evropského parlamentu. Jejich typické škrabošky si oblíbili všichni odpůrci, již v sobotu obléhali náměstí.

ACTA je prozatím jen dohoda, což znamená, že jí nejdříve musí schválit Evropský parlament. Až poté se stane součástí legislativy a vejde v platnost.