Domácí mazlíčci totiž mají z petard a hluku panickou hrůzu, což v některých případech může vést k jejich útěku. Odborníci proto radí, aby majitelé svého miláčka na bujaré oslavy konce roku připravili. „Pejsek by neměl být venku v kotci, protože hrozí, že ho zdemoluje a prokouše se ven. Ověřené je nechat ho v místnosti, kam nejméně doléhá zvuk z venku, a chovatel by měl pustit rádio," doporučil ředitel útulku v Plzni Martin Kuna.

Ten odrazuje i od odpoledního či večerního venčení, kdy leckde bouchají petardy a lítají rachejtle. „Pokud je nezbytně nutné jít se psem ven, měli by chovatelé na obojek psa dát například štítek s telefonním číslem, díky kterému by v případě zaběhnutí vystresovaného psa šlo vyhledat majitele," dodal Kuna.

Kuna upozornil, že některým psům silvestrovský rámus nevadí. „Na náměstí jsem viděl majitele se psy a hluk s nimi ani nehnul," připomněl.

Chovatelům, jejichž psi jsou bázlivější, Kuna radí, aby navštívili veterináře. Dnes je totiž k dispozici řada prostředků, které pomohou čtyřnohým miláčkům zdolat stres. „Existují přírodní preparáty, které se podávají týden před silvestrem. Majitel může dát psovi klasická sedativa zhruba čtyři až pět hodin před půlnocí," vysvětlila plzeňská veterinářka Šárka Navrátilová.

Pes je poté netečný vůči podnětům z okolí a prakticky je mu všechno jedno.

Odborníci se neshodnou, jestli je vhodné psa uklidňovat. Někdo říká, že u psa navodíte pocit, že něco bude v nepořádku. Jiní oponují, že uklidňování nemá na chování psa vliv. „Pes chovateli nerozumí, ale z intonace hlasu a z hýčkání pozná, že to bude děsivé. Pokud se jej majitel rozhodne ignorovat, pes pochopí, že to není hrozné a smrtelné," domnívá se Navrátilová.